A rendezvény hivatalos vezérgondolata - a pénz és ami mögötte van - mellett természetesen számos előadás, beszélgetés, panel foglalkozott az áprilisi választásokkal, a média és a politikai kommunikáció viszonyával, valamint azokkal a változásokkal, amelyeket az interaktív média eszközeinek tömeges használata okozott.
|
Kotroczó Róbert, Geszti Péter, Nádori Péter |
A választási részvételre mozgósító kampányokkal foglalkozó beszélgetésben a Soros-kampányt készítő @rc részéről Geszti Péter, az RTL Klub képviseletében pedig Kotroczó Róbert mutatta be rövid audovizuális prezentációkeretében akcióik legfontosabb elemeit, majd Nádori Péter (HVG Online, Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesülete) emlékeztetett arra, hogy e kampányok jellegzetes képi és szöveges elemei miként kaptak gellert az internet sajátos "árnyéknyilvánosságán" belül.
|
Erdélyi Superman Zsolt |
Erdélyi Superman Zsolt a Monoconsulting színeiben a programfüzetben beharangozott extravagáns reklámötletek mellett állásfoglalással felérő elemzést adott a választási időszakban tomboló SMS- és email-őrületről; véleménye szerint az interaktív kampányban részt vevő, üzeneteket adó-vevő felhasználók igazából nem értik, miben is vettek részt.
Az internet- és SMS-kampány volt deklarált témája viszont Both Vilmos (MTE) és a Westel által Nyírő András helyett az utolsó pillanatban delegált szakember vitájának - utóbbi a távközlési cégnél működő mobilinternetes hír- és információszolgáltatás legfontosabb minőségi paramétereit definiáló ISO 9002-es szabványok jelentőségére hívta fel a figyelmet. Both Vilmos ezzel szemben az iparági önszabályozó mechanizmusok mellett érvelt, valamint bejelentette, hogy az érdeklődésre való tekintettel, az MTE néhány új, mobiltartalommal is foglalkozó tagja kezdeményezésérerövidesen megalakítják mobilos munkacsoportjukat.
|
Krecz Tibor |
A médiakonvergenciával foglalkozó panel első percei kemény szócsatát hoztak Törő Csaba (Pantel) és Krecz Tibor (Axelero) között, az internetes tarifakedvezmények, valamint a Matávnak az alternatív szolgáltatók által kifogásolt kompromisszumképtelensége ügyében. Krecz hangsúlyozta, hogy a Matáv egy részvénytársaság, amely piaci alapon, minél kevesebb törvényi megkötés mellett kíván szerződni partnereivel (vagy versenytársaival). Törő bújtatva bár, de megkérdőjelezte a Matáv jóhiszeműségét azzal, hogy rámutatott: fél év alatt egyetlen összekapcsolási vagy internetes díjmegosztási szerződést sem sikerült megkötnie az alternatív szolgáltatóknak az óriásvállalattal.
|
Nyírő András |
A nagy érdeklődés mellett zajló vita másik éles témája egy régi, a konferencia történetében már klasszikusnak számító kérdés, az ORTT internetszabályozási törekvéseinek értékelése volt. Wéber János az ORTT részéről leszögezte, hogy az internetes társadalom "ORTT-hisztériája" alaptalan volt, hiszen az azóta eltelt idő bebizonyította, hogy a Testületnek nem voltak olyan szándékai, amelyek az internetes tartaomszolgáltatóknak elfogadhatatlanok lennének. Krecz Tibor válaszában rámutatott arra, hogy e törekvések kordában tartásához az internetes tartalomműhelyek közös fellépése nagyban hozzájárult.
Kérdésre válaszolva Wéber személyes véleményét tolmácsolva kijelentette, hogy az internetes hang- és képtovábbítás a médiatörvény hatálya alá eshet, hiszen egy képernyőre mozgóképet vetítő és hangot kibocsátó sugárzás egyértelműen televíziós adásnak látszik. Krecz Tibor erre tréfásan megjegyezte, hogy a definíció alapján így a színpad oldalán álló SMS-üzenőfalra is kiterjeszthetnék az ORTT hatáskörét.
A rendezvény második fordulóját, a kifejezetten internetes irányultságú Internet Hungary-t októberben rendezik ugyanehelyütt, várhatóan hasonló vezérmotívumokkal.
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!