![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Eddig csak elméleti szinten beszéltek arról, hogy az Internet2 néven ismert hálózaton akár 10 gigabitnyi adatot is át lehet küldeni másodpercenként, de a Tokió egyetem munkatársai ezt a gyakorlatban is bemutatták. A hálózat operátorai kedden hozták nyilvánosságra, hogy tavaly decemberben másodpercenként 7,67 gigabit adatot továbbítottak a hálózaton, szabványos kommunikációs protokollok használatával.
A következő napon pedig kicsit módosított protokollokkal ezt a rekordot is megdöntötték: másodpercenként 9,08 gigabitet tuszkoltak át a hálózaton. Mindkét kísérletben Tokióból indították el az adatcsomagokat, amelyek Chicago, Amszterdam és Seattle érintésével jutottak el ismét Tokióba. A megtett út körülbelül 32 ezer kilométer volt, így tehát a csigabigán alapuló adatátviteli protokollnak már nincs sok esélye arra, hogy átvegye a vezetést.
Az Internet2 projektet tíz évvel ezelőtt indították el. Kétszáz amerikai egyetem működteti, és olyan világcégek támogatják, mint az Intel, a Cisco és a Sun. Legfőbb a céljuk, hogy a jelenlegi internet által is használt TCP/IP technológiával lehessen nagyobb adatátviteli sebességet elérni. Az Internet2 legnagyobb sebessége most elméletileg 10 gigabit per másodperc, így könnyen elképzelhető, hogy a most elért 9,08 gigabites rekord a végső, mivel a mérések nem elég pontosak.
Persze a tudósok már dolgoznak az Internet2 továbbfejlesztésén, amely már 100 gigabites lesz, és ezen másodpercek alatt lehet majd letölteni egy teljes mozifilmet. Az új rekord felállításakor az új internetes címkezelő rendszert, az IPv6-ot használták, amelyen a korábbi rekord 6,96 gigabit volt.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)