További Net cikkek
Azonban nem ez az első kezdeményezés arra, hogy a rádiós műsorok archívuma elérhetővé legyen az interneten. Az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézete (MTA SZTAKI) 2003 októbere óta nyílt rádiós archívumot üzemeltet, amely rádióműsorokat, sorozatokat tárol és rendszerez, és a műsorokat bárki meg is hallgathatja az interneten.
Peer-to-peer rádiózás
|
A radio.sztaki.hu a StreamOnTheFly európai hálózat tagja, amely önszervező elven épül, és peer-to-peer módon továbbítja adatait a hálózat többi tagja felé. Ily módon az egyedi archívumok egy egységesen megjelenő és kereshető elosztott digitális hangtárba szerveződnek.
Cél az összes rádióműsor archiválása
"Amíg a Magyar Rádió archiválási folyamata még csak most indul, már jelenleg is rendelkezésre állnak hasonló szolgáltatások. Az MTA SZTAKI Elosztott Rendszerek Osztálya részvételével kifejlesztett nemzetközi szoftvercsomag egy nemzetközi önszervező rádiós hálózat alapjait teremti meg, amely újfajta lehetőségeket nyújt mind a hallgatóknak, mind a szerkesztőknek. A rendszer ingyenesen kipróbálható a radio.sztaki.hu címen, amely jelenleg 120 órányi hanganyagot tartalmaz" - mondta el az Index kérdésére Déri András, az MTA SZTAKI munkatársa.
Déri, a program egyik fejlesztője elmondta, hogy céljaik között szerepel egy magyarországi műsorcserélő rendszer felépítése amelyhez kis- és nagy rádióállomások egyaránt csatlakozhatnak. "Először a vidéki, helyi rádiókat fogjuk megkörnyékezni, amelyeknél egyszerűbb és könnyebb a döntési folyamat. Ezeknek a rádióknak segítséget jelenthet, hogy könnyebben és gazdaságosabban találhatnak a profiljukba illő rádiós anyagokat. A rendszer jelenleg az ingyenes információcsere elvén alapul, azaz a rádióknak kell megegyezniük a műsorok cseréjéről, vagy ingyenesen ajánlják fel a műsorokat bárki számára. Távlati céljaink között szerepel, hogy az összes magyar rádióműsor elérhető legyen archívumunkban" - fogalmazott.
A műsorkészítőknek és a hallgatóknak is előnyös
A radio.sztaki.hu segítségével könnyebbé válna a műsorkészítők feladta is. Nem kellene a szakszerű archiválás problémájával vesződnie, hiszen ezt a rendszerben készen kapná. A műsorokhoz nemcsak hanganyagot, hanem képeket, linkeket és tetszőleges más kapcsolódó anyagot is megadhat. A műsorhoz részletes metaadatokat rendelhet (pl. dátumok, készítők, kivonat stb.), melyek nemzetközileg elfogadott szabványos formátumban lesznek hozzáférhetők. A műsorokat az archívum látogatói egyszerűen meghallgathatják az interneten. A szoftver kidolgozói szerint a hálózatban való részvétel nagyobb kitekintést és új kapcsolatokat teremthetne az európai és hazai rádiókkal.
A fejlesztők megfogalmazásában a hallgatók számára a legnagyobb előnyt az jelentené, hogy a tárolt műsorokat adásidőtől függetlenül bármikor meg lehet hallgatni. A műsorok válogatásához fejlett kereső és böngésző rendszer áll rendelkezésre, és végül a kiválasztott műsorokat tetszés szerinti sorrendben le lehet játszani.