Egy meggondolatlanul kifecsegett telefonszám, néhány buta fórumhozzászólás, egy gyenge pillanatban feltöltött házipornó - ki ne hagyott volna maga után kompromittáló nyomokat a neten? Ha nem vigyáz, az ember egy életre eláshatja magát, mert a Google nem felejt, a potenciális barátok és munkáltatók pedig egyre gyakrabban keresnek rá az ismeretlenekre, hogy megtudják, mi mindent felejtett ki az illető szakmai önéletrajzából.
A kompromittáló nyomok eltüntetésének fáradságos munkáját vállalja magára egy amerikai cég, az ügyfeleinek jó hírnevéért küzdő Reputation Defender. Az alapszolgáltatás ára a hűségnyilatkozattól függ: ha valaki fél évre ír alá, 16, ha két évre, 10 dollárt fizet havonta - ezért a pénzért a cég rendszeresen jelentést küld arról, milyen kellemetlen kontextusban bukkan fel az ügyfél neve a neten. Az üzlet nem is a reputációfigyelésben, hanem a nyomok eltakarításában van: ezt a Reputation Defender alkalmanként 30 dollárért vállalja.
Tiszta lappal
Keres és pusztít - a Reputation Defender logója
A Reputation Defender most háromféle szolgáltatást nyújt egyszerre: a szülők nyomon követhetik, mi mindent árul el magáról gyerekük a neten; a saját jó hírük miatt aggódók értesítést kapnak a róluk megjelent írásokról, képekről és videókról; a magánéletüket féltők pedig arról, hol jelent meg a neten címük, telefonszámuk és egyéb személyes adataik.
Szájtján a cég azt ígéri, szakképzett alkalmazottai külön a célra kifejlesztett módszerekkel nyomoznak az ügyfélre vonatkozó adatok után: "Komolyan vesszük a munkát, hogy Ön nyugodtan aludjon. És mindig az Ön oldalán állunk".
És hogyan működik az eltávolítás? A cég egyszerűen megkeresi az információt közlő hírszájtok, blogok vagy közösségi oldalak fenntartóit, akik persze nem kötelesek bármilyen információt eltávolítani csak azért, mert az valakinek nem tetszik. A Reputation Defender azonban arra épít, hogy az üzemeltetők sokszor inkább szó nélkül eltávolítják a kérdéses szöveget, képet vagy videót, mint hogy hatalmas összegeket veszítsenek egy esetleges perben.