További Net cikkek
Nem sokáig maradnak úgy.
Ég és föld
A 2005. júniusban lezárult SAILOR demonstrálta: összekombinálhatók a földi és műholdas telekommunikációs szolgáltatások. Az egyébként "tengerészt" jelentő - és itt metaforaként is funkcionáló (például az éter hullámain navigálni) - szó a Satellite Integrated UMTS Emulator (Műhold által integrált UMTS utánzó) rövidítése.
Az UMTS (Universal Mobile Telephone Service), az univerzális mobiltelefon-szolgáltatás arra vonatkozik, hogy az adott frekvencián több mobiltelefon osztozhat. A vételi területet cellákra osztják, a más hálózatokkal (ISDN-nel, internettel) csomópontoknál találkozó maghálózatban kábelen és optikai vezetékeken keresztül továbbítják az adatcsomagokat.
Az elképzelések szerint a felhasználók egyetlen "univerzális" - az összes kommunikációs szolgáltatáshoz érvényes - számmal rendelkeznének. A kivitelezéshez azonban a műholdas architektúrákat valamilyen úton-módon integrálni kell a tőlük jócskán eltérő hagyományos földi infrastruktúrákkal (T-S-UMTS hálózat).
A SAILOR résztvevői bemutatóplatformot implementáltak. A platform teljes IP-kompatibilis UMTS-maghálózatból, hatékony (a műsorszóráshoz - broadcast - hasonló, de szélesebb körű) multicast eljárásmódokból és két (egy földi, egy műholdas) hozzáférés-hálózat emulátorból (access-network emulators) állt. Utóbbiak biztosították a források optimalizálását.
Bővülő szolgáltatások
"A platformot használva, olyan jövőbeli potenciális funkciókat tudtunk bemutatni, mint a tele-tanulás, vagy a tele-medicina" - értékel a projekt koordinátora, Arnoldo Giralda (Telespazio, Róma). Flexibilis szolgáltatásminőséget garantál, a műholdas technológiát használva nem csökken a hálózat teljesítőképessége, olcsó kommunikációs terminálok bevezetésével minimalizálhatók az új szolgáltatásokra fordított kiadások - összegzi a platform előnyeit a kutató. Például nagy mennyiségű információ elküldéséhez csekély számú kommunikációs csatorna is elég. A gyors adattovábbítás és a hangszolgáltatások mellett a műholdak lehetővé teszik, hogy korlátozott lefedettségű, vagy telefonszolgáltatással egyáltalán nem rendelkező területek is bekapcsolódjanak a "vérkeringésbe".
Fontos újdonság, hogy a hozzáférést kontrollálva, a szolgáltatások minősége szinten tartható, a túlterhelés/telítettség megelőzhető. A rendszer kapacitásának függvényeként fogadhat és utasíthat el híváskezdeményezéseket. Szintén komoly eredmény egy, bármely integrált földi/műholdas hálózat elrendezését optimalizáló szoftver, amivel az operátorok könnyebben megtervezhetik, hova helyezzék el az antennákat, stb.
A projektben a Telecom Italiahoz tartozó Telespazio, a római La Sapienza egyetem, az Aquilai Egyetem, a szintén olasz Space Engineering és Eutelis Italia, az Aacheni Műszaki Egyetem, a Siemens Austria, az Ericsson Hellas, a spanyol Integrasys és az Ascom nemzetközi ipari csoport vettek részt.