Csak C osztályt térképez
Miután egy kollégája fogadást ajánlott, Lyon nekikezdett a projektnek, amit Opténak nevezett el. A kutató szerint a térképek hasznos információkkal szolgálhatnak az internet struktúrájával kapcsolatban, és előre jelezhetnek olyan hálózati zavarokat is, melyeket esetleges valódi világbeli katasztrófák okozhatnak. De ennél is fontosabb, hogy "ez a projekt művészet", mondja Lyon.
A térképek elkészítéséhez a kutató egy úgynevezett traceroute programot használt. Ez a szoftver feljegyzi azokat a hálózati címeket, melyeket egy adott hálózati helyre tartó adatcsomag érintett útja során.
Lyon szoftvere úgy gyorsítja fel a folyamatot, hogy csak a nagyobb, úgynevezett C osztályú hálózatokat térképezi fel. Másodpercenként 194 útvonalkeresést végez el, így fel tudja térképezni szinte a teljes internetet egyetlen nap alatt, magyarázta a kutató. A grafikus térképeken más-más szín jelöli az egyes régiókat.
Nem lehet teljes
"Lyon automatizálta a folyamatot, ami nagyszerű" - mondta a New Scientistnek Steve Coast, a University College London hálózatkutatója. Szerinte azonban a módszerrel nem lehet rátalálni minden kapcsolatra.
"Egy pontból kifelé haladva készíti el a térképet, úgyhogy az nem lehet teljes, ugyanis definíció szerint nem láthatjuk azokat az útvonalakat, melyek nem érnek el hozzánk" - tette hozzá.
Lyon azonban már kifejlesztette a szoftver elosztott verzióját is, ami több kiindulási pontot használva még átfogóbb térképet tud késziteni. A projektben résztvevők azt ígérik honlapjukon, hogy hamarosan GPL licenc alatt megjelentetik a szoftver forráskódját is.