További Net cikkek
A San Francisco-székhelyű Radar Networks Twine-ja bíztató kivétel: a nyilvánosan nemrég indult, szemantikus technológiákon alapuló webszervező egyszerre könyvjelzőző, közösségihálózat-építő és ajánló eszköz. Szerteágazó érdeklődési körökben segíti az azokhoz kapcsolódó online információ gyűjtését, kezelését, megosztását.
Kezdők nehezen jönnek rá, hol is induljanak, a tapasztaltabbak viszont annál nagyobb hasznát veszik egy-egy téma kollektív feldolgozásában, illetve a velük azonos érdeklődésű személyek megtalálásában.
Felhasználói fiók létrehozása után, böngészőnk könyvjelzőihez hozzáadunk egy Twine bookmarkletet, majd webes barangolásainkkor, arra kattintgatva, Twine oldalunkat újabb és újabb elemekkel gazdagítjuk. A szervező nagy előnye még, hogy a böngészőről vagy más hasonló webes szolgáltatásokról egyaránt könnyedén az oldalra emelhetjük könyvjelzőinket. Leegyszerűsítve: egy twine meghatározott témakörökhöz kapcsolódó „könyvjelzőcsomag”.
A („madzag”, „zsineg” jelentésű) Twine mesterségesintelligencia-módszereket – gépi tanulást és természetesnyelv-feldolgozást – alkalmaz, azokkal elemzi honlapok tartalmát, a lementettekről kulcsfogalmakat (helyeket, szervezeteket, személyeket stb.) kivonatol. Az oldal ezeken a fogalmakon „dolgozva” kapcsolja össze az információt és a felhasználókat.
Úgy működik, hogy létrehozunk például egy speciális robottechnológiai témához kötődő könyvjelzőcsomagot, ami által gyorsan eljutunk más felhasználók generálta robottechnológiai csomagokhoz, illetve az adott technológiával fejlesztett népszerű robotokhoz. A pluszinformáció mellett természetesen a téma iránt érdeklődőkkel is találkozunk. Az eredményes kutakodás egyik oka, hogy a Twine automatikusan címkéket, leírásokat és összegzéseket készít a könyvjelzőzött honlapokról.
Első pillantásra és használatra nem sokban különbözik a többi közösségihálózat-építő alkalmazástól: kapcsolatokat létesítünk, információt osztunk és tárgyalunk meg másokkal. A mesterséges intelligencia és a szemantikus technológiák nem tűnnek fel azonnal. Pedig pont ezek miatt más, mint például a MySpace vagy a Facebook. De csak akkor, ha megtanuljuk, miként használjuk ki az általuk nyújtott lehetőségeket, ha odafigyelünk az ajánlásokra, és követjük a Twine javasolta folyamatokat, ha valóban kapcsolódunk a többi felhasználóhoz.
Egyelőre túl sok a „ha”, és a jelenlegi interface-en is akad bőven finomítanivaló. Például nagyon nehezen, időnként csapnivalóan kezeli a dátumokat. Logikus szolgáltatásbővítés lenne egy, az eseményeket „intelligensen” katalogizáló naptár. A fejlesztők szerint folyamatban van, akárcsak az adatok csoportosításának újabb módszerei is. Úgy vélik, ha ezek valóra válnak, egyértelműen látni fogjuk a szervezőt megalapozó technológiák – a szemantikus web – előnyeit.