További Net cikkek
Privát rendszer
Az eddigi hat csúcsszintű domainből három szabadon jegyezhető volt, míg a másik három oktatási, állami és katonai intézményeknek volt fenntartva. A hét új domain ezekkel szemben magánkézben lesz, vagyis a beterjesztőik szabhatják meg, ki, mennyiért regisztrálhat belőle.
Az új nevek mellett az ICANN arról is döntött, hogy a korábbi monopólium Network Solutions (NSI) helyett önmaguk szedjenek különdíjat a regisztráció után. Az NSI a mai napig hat dollárért méri a központi domain adatbázis frissítését, ami mostantól nem kizárólagos privilégiuma.
Szubjektív győzelem
Az ICANN 19 tagú elnöksége az új TLD-k odaítélése előtt szerdán a 44 jelentkező előadását hallgatta végig, majd csütörtökön közel hat órán keresztül tartó nyilvános vitán fontolgatta a lehetőségeket, mielőtt döntött volna.
Elsőként a biztos befutónak számító ".biz"-t ítélték oda a delaware-i JVTeam nevű regisztrátorcégnek, amely felkészültségével tűnt ki a többiek közül. Az ICANN-nak sikerült elhajtania a .biz körül legyeskedő Economic Solutions marketingcéget is, amely az ügyfelei közé tartozó ".bz", azaz Belize nevében próbálta megtévesztő hasonlóság címén megakadályozni a ".biz" beiktatását.
A szervezet elnöke, Esther Dyson azonban hamarosan eddigi saját munkásságával került szembe, amikor az NSI tagságával büszkélkedő Afilias regisztrátor szövetség kérelmét kellett elbírálnia. Dyson szerint ha az NSI-nek ítélnek oda új domaineket, azzal veszélyeztetik a kínkeservesen kiharcolt szabadversenyt a domainpiacon.
A kiesett címek között található a szintén esélyesnek nevezett .web és a .go, de nem kapott zöld lámpát a tematikus tartalmat jelölő .kids és .xxx TLD sem. A kihullott javaslatok közé került még a bizarr .one, .tel vagy a .1 is, és elhullottak a gyakran használatos szavakra építő tervezetek is, mint amilyen a .news volt.
Emberarcú kapitalizmus
Az ICANN összesen mintegy 2,2 millió dollárra vágta meg a 44 szerencsés jelentkezőt, hogy részletesen előadhassák elképzelésieket. A nagyobb bevételt ezért nem is ebből, hanem az új domain-regisztrációs adatbázisok felállításából kaszíroz a szervezet több száz millió dollárt.
A sikeres pályázók ezt a pénzt igazán nem sajnálják kicsengetni, hiszen elvileg akár 1-2 év leforgása alatt megtérülhet. A tavasz óta lassuló dotcom-biznisz ellenére akadnak cégek, amelyek évi 100 millió dolláros bevétellel kalkulálnak.
Tavaly a világ legdrágább domainje, a business.com egymaga 7,5 millió dollárért talált gazdára, ám a szabadalmi perekkel vagy a regisztrátorcégek önkényes döntésével visszaszerezhető védjegyet utánzó domainekkel úgy tűnt, leáldozott a domainkalózkodás virágkora.
Új lehetőségek
A nagyvállalatok és hírességek nevei az eddigi három helyett tízféle domain formájában lesznek regisztrálhatók, ekkor pedig kétséges, hogy alkalmazható lesz-e a mai "elperelős" gyakorlat. Esther Dyson maga is azt nyilatkozta, hogy a védjegysértések kérdése a hajnali ködök homályába vész.
A kaliforniai internetes vállalatokra specializálódott ügyvédi irodák mindenesetre felkészülnek a várható rohamra, amit a levédettnek hitt három domain után további hét helyen bejegyzett cégnevek okozhatnak. Ez hamarosan bekövetkezik, amint az amerikai kereskedelmi minisztérium jóváhagyja az ICANN döntését.