További Net cikkek
A Google keresőóriás nem kevesebb mint kilenc nagyágyúját lehetett felfedezni nemrég a kaliforniai San Joséban zajló Spring 2005 Voice on the Net (VON) konferencián, ahol az internetes telefónia képviselői találkoznak egymással és a közönséggel. Márpedig amire ők figyelnek, arra jó, ha mindenki figyel: a Google-kommandó, többek között Eric Sachs termékmenedzser váratlan megjelenése a konferencián arra utalt, hogy a trendszetterként bálványozott egykori garázscég túláradó lelkesedést tanúsít a netes hangátvitel (voice over IP, VoIP) iránt.
Tér a tengeren túl
Az egyik piacvezető, a Vonage hetente 15 000 új előfizetőt szerez, ami azt jelenti, hogy az év végére egymillióan használhatják majd a cég VoIP-rendszerét. A Halpern Capital elemzése szerint havonta összesen 115 000 amerikai fizet elő VoIP-szolgáltatásra, és ha ilyen ütemben halad a dolog, három éven belül tizenhat millióan használják majd a technikát.
Rés a tengeren innen
"Most elsősorban a kisvállalkozások használják a VoIP hangszolgáltatásunkat, de az árakra érzékenyebb lakosság körében még hatalmas terjeszkedési lehetőségek vannak" - mondta el lapunknak Szép Tibor, a GTS-Datanet üzletpolitikai tanácsadója, aki szerint a nagyvállalatok azért nem bíznak a VoIP-ban, mert 2002 környékén rengeteg kis cég nyújtott rossz minőségű szolgáltatást, és ezzel "lejáratták a technológiát". Bár a VoIP a hagyományos hálózatoknál jóval kisebb pénzügyi befektetést igényel, a szakértelemre és megfelelő szolgáltatási háttérre annál nagyobb szükség van.
Kábelbarát technika
A GTS szakértője szerint most a kábeltévés cégek kezében van az áttörés kulcsa, hiszen ezek a vállalatok nagyon sok háztartást elérnek, és egy telefóniában már jártas céggel társulva könnyen elindíthatják hálózatukon a hangszolgáltatást is. Információink szerint valóban több kábelcég foglalkozik a VoIP technológiával, de ők még csak kísérleteznek.
A kábelesek után egyébként az óriás telkók is megjelennek majd VoIP szolgáltatásokkal, jósolta Kun István, a NeophoneX internetes telefonhálózat termékmenedzsere, és példaként megemlítette, hogy a Deutsche Telekom is óriási VoIP-fejlesztéseket hajt végre.
Jó az irány, de lassú a haladás
Persze a kormány és a szabályozó testületek is sokat tehetnek a VoIP terjedéséért, főleg ha sikerül végre jelentősen megnövelniük a honi szélessávú internetezők szűkös táborát. A törvények és előírások Magyarországon szerencsére kiválóak, mondta Kun, aki szerint most leginkább az egységes európai szabályozás hiánya gátolja az internetes telefónia fejlődését. Az egységes nemzetközi jogrendszer többek között azért fontos, mert lehetővé tenné a határokon átnyúló VoIP szolgáltatást - milyen jó is lesz, ha megszűnnek a nevetségesen magas barangolási díjak, és a mobilunkkal egy wifi hotspotra csatlakozva telefonálhatunk, ingyen vagy nagyon olcsón.
Titokban érkezik
Közben a VoIP szinte észrevétlenül terjed Magyarországon: a kábeles UPC például ezzel a technológiával működteti ugyan telefonos szolgáltatását, de szándékosan kerüli a VoIP kifejezés használatát, nehogy az ügyfeleknek a gyatra minőségű nettelefonok jussanak az eszébe. A megkülönböztetés azért fontos, mert a UPC minőségi szolgáltatást nyújt zárt távközlési hálózatán, amelyen a hangcsomagok saját sávszélességet kapnak, valamint elsőbbséget az adatcsomagokhoz képest, mondta el az Indexnek Szűcs László, az UPC sajtókapcsolati igazgatója. Így nincs visszhang, akadozás és zaj, csak tiszta beszéd. Az interneten ráadásul csak a Monortel központjáig utaznak a hangjelek, onnan kezdve hagyományos telefonvonalakon mennek tovább a világ minden tájára, tette hozzá a sajtószóvivő.
A UPC megoldását a Nemzeti Hírközlési Hatóság ugyanúgy kezeli, mint a hagyományos vezetékes telefonszolgáltatásokat, tehát ugyanazok a szabályok vonatkoznak rá, és így a segélyhívószámok is működnek rajta. Ez utóbbira viszont sok más VoIP-szolgáltatás nem képes, így a NeophoneX sem. Megfelelő szabályozással és dedikált előhívószámmal a jövőben ez is megoldható lesz, de a GTS szerint legalább három év kell még a VoIP széles körű elterjedéséhez. A NeophoneX menedzsere viszont úgy véli, hogy már 2005 az internetes telefónia éve lesz, és az új technika már az idén tömegesen elterjedhet Magyarországon.
|