További Net cikkek
Aki ma laptopot vásárol, jó eséllyel számíthat rá, hogy a továbbiakban olyan gép húzza a vállát, ami alkalmas a wifizésre, azaz a szélessávú drótnélküli internetezésre. Ha pedig már húzza, miért ne kezdene vele valamit? Budapesten legalább 170 hotspot, vagyis olyan pont van, ahonnan legálisan lehet drót nélkül netezni - ezek harmada ingyen, a többi térítés ellenében használható. A "véletlenül" elérhető hotspotok számát viszont még megbecsülni sem lehet; mindenesetre aki a belvárosban cselleng, számíthat arra, hogy az autójából, egy-egy felhasználóbarát vendéglátóipari egységből vagy akár egy utcai padon ülve is hozzáfér a hálóhoz anélkül, hogy kusza zsinórokkal, még kuszább előfizetési tarifákkal vagy kábeles-kalapácsos emberekkel kellene megküzdenie.
Infoturistákra hajtanak?
A különböző cégek wifi-díjszabásai viszont olyan kaotikusak, hogy ember legyen a talpán, aki megtalálja a legkifizetődőbb megoldást. A káoszra jellemző, hogy míg például a NetSpot havi 3000 forintért kínál drótnélküli hozzáférést, nagyjából ugyanennyi pénzért a Wiera Prémium kártyás ügyfelei összesen két órát tudnak netezni - igaz, ehhez a Grand Hotel Royalban, az Aquincumban vagy a Hiltonban kell lakniuk. A Matáv is a felső piaci szegmensre koncentrál: úgy harminc szállodában (Astoria, Le Meridien) és vendéglátóipari egységben (Centrál, Gerbeaud) van jelen, és lefedni látszik olyan népszerű vigalmi negyedeket is, mint a Ráday utca vagy a Liszt Ferenc tér.
Ahány ház, annyi fizetés
A legtöbb budapesti hotspotot üzemeltető cég, a magyar Wiera projektmenedzsere, Nagy Péter elmondta: működésük egy éve alatt szállodáról szállodára jártak, hogy új ügyfeleket találjanak, most pedig új piacokat keresnek. Május 1-től az ország 87 McDonalds gyorsétteremben lesz wierás wifi-elérés. A céggel való konkrét szerződéskötés részleteiről Nagy csak annyit mondott: "Megkérdezzük, hol van a hely, hogy ön mit szeretne, és megbeszéljük, nekünk mennyire éri meg, és önnek mennyire éri meg. A kivitelezést mi elvégezzük, a kártyaeladásokon pedig osztozunk".
A kicsi szép és olcsó
A kicsik ennél jóval szerényebb üzleti modellel büszkélkednek. A NetSpotot üzemeltető applePuree Bt. például weboldalán teszi elérhetővé a kitöltendő, egy hónapra vagy egy évre szóló szerződést, amit e-mailben vagy postán vár vissza. Levente Kim, a cég marketingigazgatója az Indexnek elmondta: a bété "nem húz túl sok hasznot" a hotspotok üzemeltetéséből - az elérési pontokat nyilvántartásuk szerint havonta körülbelül húszan használják, de közülük is a legtöbben az ingyenes hotspotokat részesítik előnyben. (A NetSpot havi 3000 forintot kér a wifiért, az éves előfizetés pedig 30 000 forintba kerül.) Kim elmondta, hogy a cégnek nem célja versenyezni az olyan megaszolgáltatókkal, mint a Matáv vagy a Wiera, amelyek "túl magas árat szabnak, amit az emberek nem hajlandók megfizetni". A NetSpot mindössze ízelítőt szeretne nyújtani a wifi által nyújtott lehetőségekből; Kim ugyanakkor nem gondolja, hogy igazi kereslet lenne Magyarországon a wifire, hiszen "nem látni túl sok laptoppal rohangáló embert az utcán".
|
A kiélezett árverseny, a tarifákkal való ügyeskedés nem csak az érdeklődés hiánya miatt tűnik anakronisztikusnak, hanem azért is, mert Budapesten ma legalább hatvan helyen lehet legálisan, kényelmesen és, ami a lényeg, teljesen ingyenesen wifizni. Fővárosi körképünk következő részében az ingyenes hotspotokat térképezzük fel.