Az együttműködés megvalósulása azonban kevésbé technikai vagy gazdasági, inkább politikai kérdés, hiszen a kormányzaton múlik, mennyi hatalmat hajlandó kiengedni a kezéből, mondta el Ernest Wilson, a marylandi egyetem kutatóközpontjának, a Center for International Development and Conflict Management (Nemzetközi Fejlődési és Válságkezelési Központ) igazgatója.
Átalakuló gazdaság
Ernest Wilson |
Wilson kifejtette, hogy a tradicionális társadalmaktól a modern társadalmakig vezető út magában foglalja azt is, hogy a szolgáltató, legújabban pedig az IT-szektor fokozatosan egyre nagyobb szerephez jut. Az IT-szektor fejlődésével kialakuló hálózatok azután megváltoztatják a két tradicionális gazdasági ág, a mezőgazdaság és az ipari termelés struktúráját és módszereit is. A posztszocialista országokban a folyamat utolsó szakasza meglehetősen felgyorsult, így nehéz megjósolni a jövőt: mindenesetre valószínű, hogy Magyarországon is vezető szerepet kap az információtechnológia.
Szélesedő szakadék
Wilson elmondta, hogy a digitális szakadék - vagyis a társadalmi-gazdasági-kulturális különbség az internethez hozzáférők és nem hozzáférők között - nő mind a fejlett és fejlődő országok viszonylatában, mind az egyes társadalmakon belül, bár általánosságban mindenhol megfigyelhető az internet gyorsabb vagy lassabb terjedése. A lemaradók, vagyis azok, akik nem férnek hozzá a világhálóhoz, a növekvő internetpenetrációval egyre nehezebb helyzetbe kerülnek.
A fizikai hálózat kiépítése azonban még nem minden: ahhoz, hogy az internetelérés megfelelő mértékű legyen, az is szükséges, hogy a felhasználók képesek legyenek megfizetni a hozzáférést, eléggé képzettek legyenek ahhoz, hogy használni is tudják az eszközöket és magát az internetet, valamint legyen számukra megfelelő tartalom a neten, hangsúlyozta Wilson.