További Szemlemorzsa cikkek
A Mobile World Congress nagyon jó alkalom arra, hogy megismerjük a mobilszolgáltatók titkos módszereit, amelyekkel javítani tudják a hálózatuk működését. A Huawei például a felhőben lévő adatok mozgását gyorsítja, a protokollok optimalizálásával és a fejlett gyorsítótárnak hála 40-70 százalékkal csökken mobilhálózat kihasználtsága. A cég egy sebességrekordot is felállított Barcelonában, de ez egyelőre nem javítja a magyar mobilozók helyzetét, hiszen az LTE Advenced hálózat még sehol nincs bevezetve. Ezen 225 megabit per másodperces csúcsot ért el a kínai gyártó.
Az Ericsson csarnokában kiderült, hogy az Android legelterjedtebb, 2.3-as verziója több áramot fogyaszt, mint a legújabb 4.0-ás verzió. A szolgáltatók azonban a régi eszközökből is több teljesítmény tudnak kihozni, ha jól állítják be a hálózatukat. Az Ericsson hálózatmenedzselő szoftverei egyébként nagyon részletesen megtalálják egy korábban történt hiba okát. A szakértők megnézhetik, hogy a hiba észlelésekor mi történt a hálózati berendezésekkel, mit csinált a felhasználó, és ez alapján kitalálható a megoldás. Azt nem látják, hogy adott pillanatban milyen adatcsomagot töltött le a júzer.
Az önszerveződő hálózatok pedig észlelik, ha egy adott területen elfogy a térerő, például egy új ház felépítése miatt. A rendszer azt is meg tudja mondani, hogy a lefedettség helyreállításához milyen új bázisállomást kell kiépíteni. Enneka a rendszernek a része egy vonalkódleolvasó app, amivel a bázist felépítő és bedrótozó szakember azonosítja a cellát, és az önszervező rendszer magától elkészíti az odavaló szoftvercsomagot.
Egyre nagyobb szükség van a gépi segítségre, mert a heterogén hálózatokban sokféle berendezés van. Amikor még kevesebben neteztek mobilon, elegendő volt nagyobb cellákkal lefedni a lakosságot. Most azonban már közelebb kell menni az ügyfelekhez, megjelentek a mikrocellák, pikocellák, femtocellák, és legújabban a wifi is bekerült a szolgáltatók eszköztárába.
Az egyetlen lakást vagy szobát lefedő wifis bázisállomás abban különbözik a Vodafone által is forgalmazott femtocella bázistól, hogy a mobilszolgáltató által licencelt frekvenciát csak kliensként használja. Rácsaltakozik a mobilnetre (magyarán a nagyobb bázisállomásra) és az internetelérést a nyílt 2,4 gigahertzen osztja meg a felhasználókkal. Éppen úgy, mint bármely másik router.
A wifi hotspot azért is jobb a femtocellánál, mert a mobilhálózaton nem kell emiatt interferenciától tartani. Nem jó jel, hogy a szolgálatatók a wifi nyilvános és szabad frekvenciáira is rá akarják tenni a kezüket, ugyanakkor fejlődést is generálnak. Például meg akarják oldani, hogy a wifire való felcsatlakozás teljesen észrevétlen legyen, és ne szakadjanak meg a letöltések, amikor 3G-ről wifire lép át a készülékünk.
A hálózati elemek egymást is tudják segíteni, ha a Nokia Siemens Networks új technológiáját alkalmazzák. A HSPA+ Multiflow segítségével a két szomszédos cella peremén lévő ügyfelek egyszerre két bázisállomásról tudnak adatfolyamokat letölteni, tehát meg is duplázódhat a mobilnet sebessége.