Pixelháború tört ki a mobiliparban
További Szemlemorzsa cikkek
Eredetileg a 32 hüvelykes és nagyobb tévékhez találták ki az 1920*1080 pixeles full hd felbontást, hogy a részletgazdag képen a színészek ráncai is láthatóvá váljanak, de ma már semmi meglepő nincs abban, hogy egy okostelefon kijelzője is képes ilyesmire. Persze a méret is folyamatosan növekszik. Tavaly még a 4 hüvelykes kijelzőket hívtuk péklapátnak, most már az 5 hüvelyk is általánosnak mondható, a Samsung, az LG és a Sony is piacra dobott ilyen készülékeket.
A kínai Huawei pedig még erre is rádob egy lapáttal, a CES-en bemutatott Ascend Mate mobil képátlója 6,1 hüvelykes. Most már a nagyon nagy fejű emberek is tudnak úgy telefonálni, hogy a hangszóró a fülüknél, a mikrofon a szájuk előtt van. Az óriásmobilok hátránya, hogy általában nagyon sérülékenyek, mert a vékony testban alig van anyag. A Galaxy Note védőtok nélküli használata oroszrulettezés, mert a puha burkolat egy kisebb esésre rondán benyomódik.
A Huawei új készülékei – beleértve a Mate kistesóját, az 5 hüvelykes Ascend D2-t is – por- és cseppállók, és a kínai cég mindent megtett, hogy az ellenállóságukat bebizonyítsa. A bemutatón a telefont leöntötték vízzel, és szándékosan a földre ejtették, azt állítva, hogy nemcsak a szőnyegen, hanem az aszfalton is karcolás nélkül megúszható egy ilyen baleset.
Ugyanazt tudja
Hogy milyen nagy különbségek vannak a hasonló képességű mobilok között, arra CES-en bemutatott két új készülék, a Sony Xperia Z és a ZTE Grand S kipróbálása után jöttünk rá. Mindkét készülékben 5 hüvelykes full hd kijelző és 13 megapixeles kamera van, processzoruk is hasonló kategóriájú. De amíg a Sony készüléke nagyon jól működött, szép fényképeket rögzített, és azok nagyszerűen néztek ki a kijelzőjén, addig a ZTE Grand S kicsit kimosott színeket produkált, és néha bizonytalanul működött, nem reagált tökéletesen az érintőkijelzője. Reméljük, a bolti megjelenés előtt még optimalizálják a Grand S szoftverét.
Használhatóságban nem is egy most bemutott készülék volt a legjobb, hanem az LG Optimus G, ami egy ideje már kapható az USA-ban. A videókat játszi könnyedséggel kezeli, például a lejátszó elhalványításával benézhetünk a film „mögé”, a háttérben futó üzenetkezelőre, ha sms-ünk érkezett. A készüléken tárolt filmekbe bele tudunk nagyítani, hogy a gyermekünk arca jobban látható legyen, a Youtube-videók pedig két gombnyomással a tévére sugározhatók.
A Linux évei jönnek
A két másik sztár Firefox OS és az Ubuntu Mobile. Az Android kikövezte az utat a Linux világhódítása előtt, mert a többi fejleszőnek nem kell már az eszközmeghajtókkal bajlódniuk. A Firefox OS-en még előfordultak hibák, de egészen használhatónak tűnt. Ezt a rendszert főleg a feltörekvő országok piacára szánják Többet kihoz a hardverből, mint az Android, tehát az olcsóbb, gyengébb processzorú, memóriahiányos mobilok is jó szolgáltatásokat tudnak majd nyújtani.
Ezzel szemben az Ubuntu a csúcskategóriában versenyez. A rendszernek kétféle interfésze van: az egyik a mobil kijelzőjén látható, a másik dokkolt állapotban jelenik meg, amikor rendes számítógépként, monitorral, egérrel és bilentyűzettel használjuk a telefont. Az Ubuntu interfésze nagyon kipolírozott, és gombok helyett gesztusokkal kell navigálni rajta. Az Ubuntu mindent bevetett, Mark Shuttleworth űrturista és Ubuntu-vezér is demózta a készüléket, de azt nem volt szabad megérinteni. Ez vészjósló, mert utoljára a Palm követett el ilyet a Pre nevű okostelefon barcelonai bemutatóján, és nem is lett jó vége, csődbe ment a cég. Az mindenesetre kiderült, hogy a kijelző széléről a közepe felé húzott ujjmozdulat aktiválja a funkciókat
Az Ubuntu futtatásához legalább 1,5 gigahertzes és kétmagos processzor kell, és elsőként a Galaxy Nexus mobilra lesz telepítő. Bár nagyon tetszett az Ubuntu, az még kérdéses, hogy milyen szoftverek lesznek elérhetők, és azok minőségben versenyre kelnek-e a profin megtervezett androidos és iOS-es appokkal. Azt megtudtuk, hogy az asztali programok (LibreOffice, GIMP) ikonjai nem jelennek meg, amikor mobilként használjuk a mobilt, csak abban az esetben, ha azoknak már elkészült a kis kijelzőn jól működő interfésze.
GGGG, KKKK
De térjünk vissza a méretekhez és megapixelekhez, mert amit a most bemutatott készülékek tudnak, az még semmi. Az okostelefonok processzorait gyártó Qualcomm a Snapdragon 800 csippel vezetett be minket a jövőbe. A szilíciumlapkában négy darab 2,3 gigahertzes processzormag van, valamint támogatás a száz megabites letöltési sebességet nyújtó 4G LTE hálózatokhoz, a gigabites wifi kapcsolatot ígérő 802.11ac szabványhoz, az akár 55 megapixeles kamerákhoz.
Ezzel a processzorral már nincs akadálya annak sem, hogy a gyártók 4K, azaz 3840*2160 pixel felbontású kijelzőket rakjanak a készülékeikre. Bár az utóbbi már a megalománia csúcsa lenne, arra jó lesz ez a képesség, hogy a telefon zökkenőmentesen tudjon 4K videókat felvenni, illetve a tévére sugározni. Ez lehet az a processzor, ami végleg értelmetlenné teszi a pc-k fejlesztését, hiszen nem jelenthet különösebb gondot a mobilra kötni két full hd kijelzőt, és teljes pc-ként használni a zsebkészüléket.