Virtuális világok a valódi biztonságért
„Javaslataik következményeit jobban megérthetik, ha interakciókat létesítenek virtuális világokkal. Előállnak egy biztonsági opcióval, majd a szkeptikus katonai vezetőknek megmutatják, mi várható. Jobban látják és megértik egy-egy művelet előnyeit, hátrányait, az adott csoport viselkedésére gyakorolt rövid- és hosszútávú következményeit” – véli a Maryland Egyetem két kutatója, V.S. Subrahamanian és John Dickerson.
Tudják, miről beszélnek: kidolgozták a virtuális Afganisztán, Pakisztán és más forró térségek lemodellezéséhez szükséges számítási alapokat, szoftvert fejlesztettek hozzá. Sztochasztikus ellenfél-modellező ágenseik (SOMA) voltaképpen egy, az adott csoport múltbeli viselkedéséről szóló adatokat használó, azok alapján számításokat végző mesterségesintelligencia-program. A program mondja meg mennyi a valószínűsége ennek és ennek a cselekvésnek ebben és ebben a szituációban. Igen sok szituációt, és még több cselekvési lehetőséget dolgoz fel. Kulturális szigeteik valódi környezetek virtuális reprezentációi; viselkedési modellek alapján cselekvő lakóikat a szóban forgó térségre jellemző karakterekről mintázták. CONVEX és CAPE előrejelző motorjaik hitelesített történelmi adatokra támaszkodva működnek.
Jelenleg ott tartanak, hogy komolyan elgondolkozhatnak a csoportviselkedés változásaihoz és a helyi viszonyokhoz automatikusan alkalmazkodó számítógép által generált modellek létrehozásán. A továbbiakban együtt akarnak dolgozni biztonsági elemzőkkel; az ő ismereteik és tapasztalataik nélkülözhetetlenek a világok felépítéséhez, majd ahhoz, hogy ottani tevékenységük alapján megjósolják, mely forgatókönyvek eredményeznek optimális kimenetet.
A játék minden egyes pillanatban rendelkezik egy állapottal, például leírja, mi a helyzet egy völgyben. Ha az amerikai erők és a helyi hatóságok harcot indítanak az ottani vezetők ellen, az állapot megváltozik. Egy adott csoport többféleképpen reagálhat a változásra, viszont matematika-alapú valószínűségi elosztást figyelembe véve kiszámítható, milyen reakciót várhatunk, melyiket választja a több közül.