További Szoftver cikkek
A féregprogram a Microsoft IIS webszerverének június 18-án publikált biztonsági rését használja ki. Megfelelően összeállított kéréscsomaggal a védtelen rendszereken a Code Red magára tudja irányítani a végrehajtást. Csak olyan számítógépekre veszélyes, amelyeken ez a webszerver fut.
A Fehér Házat bombázza a program
A Code Rednek egy hónapos életciklusa van. A hónap első 19 napján igyekszik minél több gépre szétterjedni. A hónap 20. és 27. napja között DoS (Denial of Service) támadást intéz a www.whitehouse.gov web szervere ellen, megbombázva azt http csomagokkal. A hónap 28. napjától a féreg "hibernált" állapotba kerül, felfüggeszti aktivitását.
Szerencsére a DoS-támadás megfejtéséig már július 20-a előtt eljutottak, és mivel a Code Red fixen vitte magával a Fehér Ház webszerverének IP-címét, egyszerűen annak megváltoztatásával ki lehetett húzni a méregfogát.
Nem ébred fel az alvó féreg
A széles körben elterjedt véleményekkel szemben a féreg jelenlegi hibernált állapotából már nem éled fel. A még a webszervereken szunnyadó tízezernyi Code Red-példány nem fog aktivizálódni, egyedül akkor indulna újra a terjedése, ha valaki szándékosan, a vírusírótól származó indítóprogrammal újra elindítaná a fertőzést. Erre pedig egyelőre semmi jel nem utal, a ma befutott, pontosabban be nem futott jelentések szerint sehol a világon nem észleltek számottevő Code Red-aktivitást.
Mivel a Code Red a memóriába töltve végzi dolgát, nem menti ki magát a merevlemezre, és meg sem próbálja biztosítani rendszerindítás esetén az automatikus futtatását, eltávolítása igen egyszerűen, a Microsoft biztonsági javításának feltelepítésével és a szerver újraindításával történhet.
Több százmilliós károkat okozott a féreg
A Code Red által okozott károk becslése nem egyszerű. Ha azt vesszük, hogy százezres nagyságrendben kellett a webszervereket leállítani és azokra a biztonsági javítást feltelepíteni, akkor ez a rendszeradminisztrátorok órabérével számítva több száz millió dolláros nagyságrendet is megüthet. Azonban figyelembe kell venni azt is, hogy ezt a biztonsági javítást amúgy is fel kellett volna telepíteni (már egy hónapja!), tehát a rendszeradminisztrátorok csak a saját elmaradt munkájukat pótolják.
Forrás: VirusBuster
|