További Szoftver cikkek
A legkevésbé sem szokatlan egy informatikai termék bemutatását összekötni valami látványossal, hangossal. Többnyire luxusautó, gokart, versenypálya adja a hátteret, a vonzerőt, amitől elmegy az újságíró a sajtótájékoztatóra, és ha már ott van, ír róla egy cikket.
Európai értelemben
A pr-gépezetek nem bíznak semmit a véletlenre, jellemzően minél érdektelenebb a termék, annál izgalmasabb a csatolt show. Ha elfogadjuk ezt a megállapítást, akkor a Microsoft a világ egyik legunalmasabb termékét mutatta be nekünk Maranellóban, hiszen Ferrarikkal vette körül az évekig fejlesztett biteket.
Az üzenet egyértelmű, a Windows 7-es sajtótájékoztatóját egy nyolcadik kerületi kocsmában is rendezhetnék, akkor is ott lenne mindenki, de a Windows HPC már kevesebbeket hoz lázba. Főleg, mert a többségnek fogalma sincs róla, hogy mi az.
Egy héttel ezelőtt még én sem tudtam, de az internet se nagyon, a Wikipedia például egy sort sem ír a HPC-ről, és általában nehéz kideríteni, hogy miben különbözik az alap Windows Server 2008-tól. Na de Maranellóban minden kiderült.
Például, hogy a Ferrari is benne van a HPC-bizniszben, méghozzá nyakig, az olasz autógyártó az elsők közt próbálja ki a nagy teljesítményű feladatokhoz készített, szeptember 22-én bemutatott operációs rendszert.
Változó világ
Azt még mindig nem tisztáztuk, hogy miben különbözik a többi Server 2008-tól a HPC, nem is húzom tovább az időt, elmondom. A történet a hetvenes években kezdődött az alapokkal, majd a 80-as években folytatódott a mini-számítógépes rendszerekkel, később következtek a munkaállomások, most meg itt van a HPC. Ezt már Chris Phillips, a Windows szervermegoldások részlegének vezetője mondta el, előadását időnként a sajtóközpont körüli pályán versenyző Ferrarik szakították meg.
A szakember szerint fontos a termékpaletta széthúzása, hogy minél több igényt ki tudjon elégíteni a Microsoft, ezért is hozták létre a HPC vonalat a Serveren belül. De hogy miben különbözik társaitól? Ennek megértéséhez fontos tisztáznunk, hogy 1996 óta folyamatosan nő a Windows Server részesedése az ipari szegmensben, és a további erősödésben jelentős szerep jut az új operációs rendszernek. Kiderült az is, hogy a HPC milyen speciális funkciókkal éri el mindezt. Hát úgy, hogy 20 százalékban a hagyományokat viszi tovább, 80 százalékban viszont megújítja az iparágat. Legalábbis Phillips szerint.
Egy biztos: a szakember úgy látja, hogy ezer éve még a megfigyelésen alapult az emberi fejlődés, pár száz éve hosszasan farigcsált elméletekkel próbáltuk leírni a körülöttünk található világot, a közelmúltban megtanultuk modellezni a komplex természeti jelenségeket, míg most már az e-tudomány korában járunk, bár az nem derült ki, hogy a kifejezés pontosan mit takar. A lényeg, hogy a most tapasztalható változásban nagy szerepe van a HPC-nek.
Ami ott van mindenhol: a közigazgatásban, a tudományban, a gazdasági elemzőknél, de az autó- és repülőtervezőknél is. A remek, egyedi, speciális képességei miatt.
Rohanás az élet
Mielőtt ezeket felsorolták volna a Microsoft alkalmazottai, Phillips elmondta, hogy a HPC a legújabb grafikus felülettel sokkal könnyebben használható, mint a korábbi verziók, amikhez igazi it-gurunak kellett lenni. Mostantól viszont mindenki feltelepítheti magának a rendszert. Igen, akár ön is!
Piergiorgio Grossi, a Ferrari it-menedzsere aztán belecsapott a lecsóba, és elmondta, hogy mire is jó a HpC. Kiderült, hogy az együttműködés a Microsoft és az olasz autógyártó között egész jó, de nagy előadást ne várjunk tőle, mert épp félúton van Japán és Kína között, szét van esve, jet lag, Formula–1, business as usual.
Ezek után arra végképp nem számítottam, hogy pont Grossitól fogom megtudni, miben különbözik a HPC a Servertől, mégis tőle kaptam meg a legalaposabb jellemzést. Az LHC-ről kezdett beszélni, a részecskegyorsító szeptember elején kezdte meg a működését, az emberiség fele azóta is retteg, hogy egy óvatlan pillanatban elpusztítja a világmindenséget. "Elnyel minket a fekete lyuk" - idézte Grossi a közhangulatot, ami szerinte csak annak köszönhető, hogy az emberek semmit sem tudnak a részecskékről. Korábban ő is hasonlóan állt a HPC-hez, az információ hiánya miatt azt hitte, hogy az valamiféle "varázslat", pont, mint a tömegek szemében a részecskegyorsító. És itt a válasz a kérdésre: a HPC olyan, mint az LHC, egy betű különbséggel.
Aztán hirtelen, ahogy a szavanna bozótjából a gnúra támadó oroszlán, felbukkant egy konkrétum: a HPC-vel több alkalmazást és kódot lehet futtatni párhuzamosan, mint korábban, egyszerre használhatunk több programozási nyelvet is. A rendszer segít összehangolni a szerverek működését, szét lehet osztani a feladatot a rengeteg gép között, így számolásigényes alkalmazások futtatására mindenképp a HPC-t kell használni.
Ahogy azt egy szemléletes példával érzékeltették: a Formula–1-es autók bonyolult szerkezetek, az óriási leszorító erőnek hála akár fejjel lefelé is haladhatnának egy alagút plafonján, megfelelő sebességnél nem tudnának leesni. A járművekre több mint száz érzékelőt raknak, ezek futamonként gigabájtnyi, évadonként több terabájtnyi adatot szolgáltatnak, és az eredmények feldolgozásához speciális szoftverre van szükség: ez a HPC. Grossi szerint ugyan nem az új operációs rendszeren múlik, hogy a Ferrari ott tart a pontversenyben, ahol, és nem is spórolnak vele, de segítségével a lehető legjobban költik el az anyavállalattól kapott pénzt. A szimulációk gyorsabbak, többet lehet elvégezni belőlük.
"Jelenleg főleg az aerodinamika optimalizálására használjuk a szuperszámítógépeket, de később talán egy igazi versenyhelyzetet is tudunk majd szimulálni, amihez nagy segítség lesz a HPC" - mondta el Grossi.
Marketing?
Aztán pár órával később, vacsora közben megint szóba került az operációs rendszer. A modenai Osteria Francescanában ültünk, aminek két Michelin-csillagos chefje, Massimo Bottura magától Alain Ducasse-tól tanulta a mesterséget, éttermét a világ legjobbjai közt tartják számon. A pompás fogások elfogyasztása közben egy lengyel, két brit meg egy magyar újságíró (ez lennék én) próbált mindent megtudni a HPC-ről a Microsoft három, meglepően jópofa belga alkalmazottjától.
A célzott kérdésekre viszont csak általános válaszok érkeztek, amire egyszer csak kifakadt a lengyel kolléga, és közölte, hogy az egész csak marketing, egy plusz funkció, amit bármelyik Windows Server mellé adhatna a Microsoft, de jobban hangzik, hogy a vállalat kilenc operációs rendszert ad a különböző problémákra.
A csöndet az átmenetileg kevésbé vicces belga microsoftos szakember törte a magyar újságíróhoz intézett kérdéssel: "So, you are from Hungary. Are you hungry?" "Hahaha, még életemben nem hallottam ezt a viccet" - válaszolta a magyar újságíró, és nem beszéltek többet a Windows HPC-ről.