További Szoftver cikkek
Az intelligencia ára
Csakhogy ehhez az árhoz hozzáadódik még annak a - téves szóhasználattal - kártyaolvasónak nevezett eszköznek a költsége is, mely interfészt biztosít a lapka és számítógépünk közé. Bár egyre terjednek a gyárilag kártyaolvasóval ellátott noteszgépek, billentyűzetek (sőt egérpadok!), ma még az asztalainkon zümmögő számítógépek többsége nem rendelkezik ilyen egységgel, így a kártya árával nagyságrendileg megegyező összegért, külön kell ilyen berendezést beszereznünk. Nem elhanyagolható az elektronikus aláírás alapjául szolgáló tanúsítványok után fizetendő tarifa sem, mely a tanúsítvány biztonsági szintjétől, s a képviselt garancia mértékétől függően párezer vagy párszor tízezer forintra rúghat (nem tanúsítványszámba véve az online regisztrálható termékmintaként funkcionáló ingyenes tanúsítványokat). És ez az összeg ráadásul nem csak egyszer fizetendő (mint a tanúsítványhordozó kártya díja), hanem évente és minden egyes tanúsítvány után.
A mennyiség forradalma
Áttörést itt is a mennyiségi mutatók átrendeződése hozhat. Egy hitelesítési szolgáltatás felépítése a kibocsátott tanúsítványok mennyiségétől szinte teljesen függetlenül kerül hatalmas összegekbe, viszont az egyes tanúsítványok önköltsége, az automatizált gyártásnak és a tulajdonképpen nem is létező anyagköltségnek köszönhetően elhanyagolható. Ennek következtében a kezdeti beruházások megtérülése után a tanúsítványok árai meredeken csökkenhetnek.
Szabványverseny és platformháború
Második indokként az egységes kártyaszabványok hiányát, pontosabban a szabványok túltengését tudnám megemlíteni. A multiapplikációs operációs rendszerrel működő intelligenskártya-platformok területén egy időben három megoldás is verseng egymással: a MasterCard által támogatott MULTOS, a SUN JavaCard-ja és a Windows for SmartCard (vajon kitől is?). Bár ezekre a kártyákra több alkalmazás is feltölthető (így például elektronikus aláírási algoritmusok is), amik tetszés szerint kicserélhetőek, konfigurálhatóak, az egységes platform hiányzik abban a tekintetben, hogy ugyanazon kártya használható lenne az otthoni PC-nkben, utazásaink során betérve a Machu Picchu lábánál fekvő internetkávézóba, a banki pénzkiadó automatákban és kihelyezett POS terminálokban, valamint mobiltelefonunkban. A ma használatban lévő több mint egymilliárd intelligens kártyának 50%-a SIM kártya, a maradék nagy része banki felhasználású, s mindössze töredéke az igazi multiapplikációs kártya (a hagyományos telefonkártyákat önkényesen nem sorolva az intelligens kártyák közé).
A tyúk és a tojás problémája
Mérsékelt szkepticizmusomat az említett kérdéseken túl más okok is alátámasztják. Ma még mindig, nemzetközi méretekben is, a tyúk-tojás problémájával küszködik az elektronikus aláírás megannyi elvi felhasználási lehetősége. A gyakorlatban tudniillik hiányoznak ezeknek az elvi felhasználási lehetőségeknek a valóban működő megvalósításai. Amíg viszont korlátozott az alkalmazások köre, addig hiába várni a tanúsítványok elterjedését. Bizakodással tölthet el ugyanakkor, hogy ilyen típusú ördögi körökből már számtalanszor sikerült kilépni a technika fejlődésének (gondoljunk csak az autó és benzinkút problémájára, vagy a közelmúltból a Windows, és a Windows-alapú alkalmazások esetére). A természetes evolúció, vagy egy nagybefektető sok pénze és merészsége csodákra lehet képes ezen a területen.
Fecskék és ablakok
Az első fecskék a Windows 2000 és az Office XP képében már fel is tűntek a horizonton, és egyre szélesebb kör számára teszik hétköznapi valósággá a digitális aláírás lehetőségét. A hagyományos felhasználónév és jelszó alapú hitelesítés mellett a Windows 2000 már rendelkezik tanúsítvány- és intelligenskártya-alapú beléptetési lehetőséggel, a titkosított fájlrendszer (EFS) bevezetése révén a felhasználó privát kulcsa a fájlok titkosítását is lehetővé teszi (pontosabban a fájlok kódolását végző kulcs titkosítását), a Certificate Server segítségével kisebb szervezetek saját tanúsítvány kibocsátó központot állíthatnak fel, s ami még fontosabb, az Office XP-ben megjelent végre az a primitív funkcionalitás, ami lehetővé teszi számunkra állományaink elektronikus aláírását.