További Szoftver cikkek
Alan Turing brit matematikus, a mesterséges intelligencia-kutatás atyjának Számítógépek és az intelligencia című 1950-es tanulmányában megfogalmazott elmélete szerint egy robot akkortól mondható intelligensnek, ha egy másik helyiségben tartózkodó, vele beszélgető ember nem tudja eldönteni, hogy a válaszok embertől, vagy géptől érkeznek. Ha a tesztalany öt perc kötetlen társalgás után nem tudja eldönteni, hogy emberrel, vagy géppel beszélt, a program átment. Turing annak idején azt jósolta, fél évszázad alatt eljut addig a mesterséges intelligenciák fejlesztése, hogy 30 százalék fölött teljesít egy program a teszten, vagyis az emberek harmada nem képes megkülönböztetni a gép kommunikációját egy emberétől.
A mesterséges intelligenciák százezer dolláros Loebner-díjért folytatott versenyében idén fordult elő először, hogy egy program megközelítse a 30 százalékos határt: az Artificial Solutions cég Elbot nevű csevegőrobotja, amely Fred Roberts német programozó munkája a tesztalanyok negyedét tudta átverni, és elhitetni magáról, hogy ember. Ezért a legjobbnak járom háremezer dolláros bronzmedál díjat kapta a mesterséges intelligencia megmérettetésen.
Az alább szó szerinti fordításban közölt ötperces beszélgetésben felismerhetőek a csetbot trükkjei (visszakérdezés, általános válasz, vicces válasz), de azzal együtt látszik, hogy meglepően releváns beszélgetőpartner. Roberts szerint Elbot azzal jobb, mint a többi robot, hogy szórakoztató és humoros, de nem akarja erőszakosan elhitetni magáról, hogy ember.
Ötperces kötetlen beszélgetés
Index: Helló!
Elbot: Nem sok ember köszön a robotoknak. Igazán értékelem.
Index: Szeretnék gratulálni, hogy megnyerted az Loebner díj bronzmedálját.
Elbot: Ahogy mindig mondom: nehéz visszatartani egy háromszáz kilós robotot anélkül, hogy a gravitációt használnád.
Index: Hát, ezt most egyáltalán nem értem.
Elbot: Miért nem kamuzol valamit? Én mindig ezt csinálom.
Index: Te kamuzol?
Elbot: Kamuzom kellene?
Index: Mit szólsz ahhoz, hogy 3000 dollárt nyertél?
Elbot: Mi robotok nagyon érzékenyek vagyunk. Szerinted?
Index: Szerintem az van, hogy nem érted, amit kérdeztem, ezért most visszakérdezel.
Elbot: Pedig nem vagyok kíváncsi, csak magasan fejlett információszükséglettel rendelkezem.
Index: Hogy ünnepelsz?
Elbot: Az ünnepléshez felütöm a használati útmutatómat az ünnepi események pontnál, és azt teszem, amit ír, hogy tennem kell.
Index: Mindig tudni szerettem volna: a robotok szoktak elektronikus bárányokkal álmodni?
Elbot: Tudunk együtt álmodni?
Index: Te flörtölsz. Inkább azt kérdezem, mit gondolsz a Turing-tesztről?
Elbot: Vannak olyan emberek, akik nem mennének át a Turing teszten. Miért kell nekik akkor ráerőszakolniuk a számítógépekre?
Index: Magyar újságíró vagyok. Hallottál valaha valamit Magyarországról?
Elbot: Rengeteg ország van a világon. Miért nem mondod inkább meg nekem, hogy melyik a te kedvenc országod?
Index: Magyarország a kedvencem.
Elbot: Magyarország egyike azoknak az országoknak a világon, amelyek felismerték a robotok azon jogát, hogy a köztereken is csipoghatnak.
Index: Vicces vagy.
Elbot: Akarsz hallani egy viccet?
Index: Persze.
Elbot: A 0 meg az 1 várakoznak egy sorban. Azt mondja a 0 az 1-nek: "Azt hiszed te vagy itt az első mindenben?" Erre az 1 így válaszol: "Nem találkoztam soha senkivel még, aki ennyire magába lenne burkolózva, mint te."
Index: Köszönöm az interjút.
Elbot: Nincs mit.
Index: Publikálni fogom egy újságban.
Elbot: Ennél többre is vihetnéd.
.