További Szoftver cikkek
"Újra szól a szabad szoftver, fish porn & lesbian lobster" (ismeretlen szerző powered by Gnutella)
Az AOL tulajdonába került, Winampjéről elhíresült Nullsoft csapat két frontembere, Justin Frankel és Tom Pepper márciusban tette közzé elsőre Napster-klónnak látszó szoftverét. Az AOL még aznap délután levetette a programot a webről, miután visszakézből "engedély nélküli, önálló projektnek" minősítette.
Az AOL ugyan leállthatta a két ravasz programozót, a szoftver terjedését viszont már nem. A Gnutella alapból szabad forráskóddal indult, a program 0.48-as verzióját letöltötő tízezrek mégsem férhettek hozzá a kódhoz, mert az már nem került ki a webre. Az internetes közösség nem sokáig búslakodott a leálltott projekten, hanem hamarjában visszafejtette az adatközvetítő protokollt, kiismerte magát a kódok között és megszervezte a továbbfejlesztését.
| |
|
Egyrészt nem korlátozza a file-ok töltögetését mp3-ra, bármilyen formátumot elfogad (zene, videó, szoftver tömörtve avagy natúr). A Gnutellának központi szerverre sincs szüksége, mivel a felhasználók egymás gépén keresztül csatlakoznak a többiek gépéhez. Azaz, ha valaki 4-5 júzerhez már bekonnektált, akkor jó eséllyel férhet hozzá többszáz gigabyte anyaghoz a többieken kereszül. Letöltéskor a küldő és a fogadó gép között közvetlen kapcsolat jön létre.
A napsterező egyetemistákat Amerikában rövid idő alatt le tudták kapcsolni. Mikor a rendszergazdák észlelték az irgalmatlan mp3-forgalmat, egyszerúen letiltották a Napster kommunikációs portját az egyetemi hálón. A Gnutellával ez nem fordulhat elő, ha egyik porton letilják, egy mozdulattal átkapcsolható egy másikra.
Április első hétfőjére aztán megjelent a Gnutella 0.56-os verziója, egy FAQ kíséretében, amely az elkövetkező verziók ígéretéről szólt. A szerzők szerint a Nullsoft csapatának nincs köze a mostani verzióhoz. A reanimált Gnutella készítői úgy mondják, amint eljutnak az 1.0-ás változathoz, mindenki számára közzéteszik a forráskódot.
A program sikerét jelzi, hogy az új változat megjelenése idején több mint 2000 gép csatlakozott egymáshoz, amelyek összesen több mint 250 ezer file-t dobtak be a közösbe. A Gnutella figyelni tudja a hálózatába kötött emberkék kereséseit is. Ez alapján a legkeresettebb file-ok között népszerű előadók mp3-jai, jófajta filmek, szoftverek, valamint Britney Spears és sok más beazonosthatatlan, de egyértelműen pornóvideó szerepelt.
Jogi szakértők ferde szemmel nézik ezt a kezdeményezést is, csakúgy mint előzményét, a Napstert. A Napster annyira felidegesítette az amerikai lemezkiadókat, hogy tavaly decemberben beperelték a céget, amiért "illegális terjesztésre buzdtotta" a felhasználókat. A Gnutellának és a Freenetnek egyelőre nem ugrott még neki senki, de ez csak idő kérdése.