További Szoftver cikkek
Genoa I, Genoa II
Gépi együttgondolkodás
Nem részletezik, mit értenek pontosan együtt gondolkodáson, a projekt-ismertetőben annyit emelnek ki mindössze, hogy az ezt támogató "kognitív eszközöket" valós időben, összetett problémák megoldásakor alkalmaznák, illetve a különböző típusú szoftverágensek, egyrészt emberekkel dolgoznának együtt, másrészt egymás között osztanák meg a feladatokat. Mindez azt jelenti, hogy az emberi gondolkodó rendszer korlátait, az esetleges elfogultságokat, a túlzott szubjektivitást kiküszöbölő kellékeken szintén dolgoznak a DARPA-nál.
Felmérik a helyzetet
A "kognitív erősítők" pedig a bonyolult, bizonytalan helyzetek gyors és teljes megértését: a jelenlegi állapotok modellezését, az elképzelhető jövő-forgatókönyvek felvázolását és összehasonlítását, a formális kockázat-elemzést, az automatizált opciótervezést segítenék. Az "erősítők" kivitelezésében - többek között - intelligens ágenseket, neurális hálókat, mintaillesztést (pattern matching), biológiai modellek által inspirált algoritmusokat, a matematikai illetve statisztikai valószínűségen nyugvó (Bayes-alapú) következtető rendszereket alkalmaznának.
Kattintson a nagyításhoz! |
A dinamikus, adaptív, p2p hálózatok és a hagyományos hierarchikus felépítésű szerkezetek közötti gyors átjárhatóságot, a két típus egymást kiegészítő működését támogató eljárások létrehozása szintén a Genoa II része.
Evolúciós modelleken alapuló biztonsági alkalmazások
Melanie Mitchell |
"Az agyban számos on, vagy off állapotú, párhuzamosan működő egyszerű összetevő, neuron található" - érvel Mitchell. "Úgy tűnik, együttesen nagyon bonyolult tanulási folyamatok kivitelezésére képesek." Másként kifejezve: emergens viselkedést tanúsítva fejlesztik ki, evolválják a megoldásokat. Akárcsak a működésüket utánzó programok.
Megtalálja a fontos információkat
A szoftverre főként a mintafelismerésben, valamint az ismeretek rendszerezésében számítanak. Például képes eldönteni, mely - szöveges, audió, videó - információ a legfontosabb egy adott kontextusban. Különböző bázisokban, e-mailekben, honlapokon, file-rendszerekben "bányászik" az adatok után, kivonatol, összehasonlít. Az értékes minták és környezetük alapján az új információt is könnyebben kezeli, s minél több adatot dolgoz fel a rendszer, annál egyszerűbben mutatja ki az asszociatív kapcsolatokat (hyperlinking).
Kolb szerint a jövő számítógépei is hasonlóképpen működnek majd: tudni fogják, ha például két biztonsági elemző ugyanazon a témán dolgozik, aztán automatikusan kapcsolatba hozzák őket és adatbázisaikat. De repülőtereken szintén szép jövő vár rájuk, hiszen előbb-utóbb képesek lesznek kiszűrni a gyanús csomagokat "elhagyó" személyeket, s erről automatikusan értesítik a biztonságiakat. "Nem mi kutatunk többé az információ után, hanem az információ keres meg minket" - prognosztizál a szakember.