További Szoftver cikkek
Megannyi parttalan flame war-t, a hekkerek kilétéről és a hekkerség mibenlétéről folytatott online szócsatát tenne kapcsos zárójelek közé, ha a résztvevők ismernék Steven Levy alapművét, a magyarul máig kiadatlan Hackers-t. Pedig a könyv nagyon keveset állít, és a legjobb dokumentarista hagyományoknak megfelelően inkább mutat, mint magyaráz - olyasfajta megkönnyebbülés a Moldova-féle mozdonyfüsttől megcsapott magyar olvasónak, amilyet akkor érezni, amikor a gőzös elhagyja az alagutat.
Az 1984-ben kiadott könyvben egyetlen egyszer sem szerepel az a szó, hogy internet, mert alapértelemzésben a hekkerizmus nem távbetörés, hanem kemény, álmatlan, építő munka és az abból kinőtt, illetve azt indokló filozófia. Levy azokat a figurákat mutatja be, akik a hatvanas évek elejétől a massachusettsi műegyetemen, az MIT-n, később a keleti parti hideget megelégelvén Kaliforniában bütykölték a villanyvasutat, nyomták a kódot, forrasztották a nyákot, és közben technofil beatverseket olvasgattak az ember és a számítógép örök harmóniájáról:
"Szeretek arra gondolni(minél előbb, annál jobb!)
hogy van egy kibernetikus rét
ahol az emlősök és a komputerek
együtt élnek, programoznak
harmóniában
ahogy a tiszta víz
az éghez ér"
Hát valahogy így. Ebben a szellemben.
Levy precízen, sorban, hosszú fejezeteken át gyártja a hősöket, és szépen lassan el lehet neki hinni mindent, annak ellenére, hogy kezdetben az ember nehezen képzel hősnek valakit, aki a számítógépteremben lakik, az álmennyezet és a valódi mennyezet közötti lyukban alszik, összekeveri a nappalt az éjszakával, nője nincs, olcsó kínai kaján él, olyan büdös, hogy még a többi hekker is megszólja, és mindehhez szar verseket olvas.
A TX-0 az MIT-n
A gépek előtt karikás szemű hekkerek ülnek: Richard Greenblatt, a hekkerek hekkere az MIT-n, David Silver, aki tizennégy éves korában hagyta ott az iskolát egy szuperkomputer kedvéért, Bill Gosper, a hekkeretika alapelveinek megfogalmazója; a torzonborz Steve Wozniak, akit ma leginkább az Apple alkotójaként ismerünk, és egy Bill Gates nevű lótifuti kódbuherátor, akit meg a világ leggazdagabb embereként. Ma.
Jobs és Wozniak még hekkerkorában
A szerző, Steven Levy egy Apple II-vel
De nem ez a baj; a baj az, hogy a nyolcvanas évek elejére eldurvul minden. Ahogy megjelenik a háztartásokban a számítógép, úgy jelenik meg a hekkerek zsebében a pénz. Ahogy kiderül, hogy egy játékautomatáról koppintott, Atarira átírt mászkálós programból már tízen-huszonévesen, hónapok alatt dollármilliomos lehet az ember, a szereplők a szemünk előtt kurvulnak el úgy, hogy azt még a szemükre se lehet hányni.
Steven Levy 1984-ben nyilván nem gondolta, de mostanra nyilvánvaló, hogy könyvével egyszerre sikerült leírnia egy kultúra gyors felemelkedését, rövid fénykorát és siralmas bukását. Ha él még igazi hekker, attól elnézést.
Steven Levy: Hackers. Heroes of the Computer Revolution. Anchor Press/Doubleday, New York, 1984.