További Szoftver cikkek
A Microsoft nem sieti el az Internet Explorer megújítását, tavaly márciusban még úgy volt, hogy nyáron megjelenik a 8-as verzió, de a szoftvercég még csak most zárta le a béta tesztelését. Az Internet Explorer 8-ban sok olyan új funkció van, amellyel a Microsoft megállíthatja, vagy legalább lassíthatja a felhasználók áttérését a rivális böngészőkre, és a most kiadott RC1-es verzió már nagyon hasonlít a véglegeshez, ezért érdemes kipróbálni.
Az egyik legérdekesebb újítás az Accelerator, amit az egyszerűség kedvéért nevezzünk Gyorsítónak. Neve árulkodó: segítségével gyorsabban indíthatunk webes keresést, és tartalmakat oszthatunk meg a kedvenc közösségi oldalainkon. Egy szövegben kijelölt cím például két kattintással előkereshető a Live.com vagy a Google térképén. Már most is rengeteg online szolgáltatás kiválasztható, és természetesen beállítható, hogy melyik legyen az alapértelmezett megosztási célpont. A Gyorsító azonban a közösségi oldalakon nem egészen az elvárásaimnak megfelelően működött.
Amikor a Facebook vagy a Delicious volt a célpont, akkor a készülő bejegyzésben nem a Gyorsító használata előtt kijelölt szöveg jelent meg, hanem csak az éppen betöltött weboldal linkje, és nekem kellett megjegyzést fűznöm hozzá. A Twitter esetében pedig a kijelölt szöveg és a link is szerepelt a bejegyzésben, de a Gyorsító nem rövidítette a linket (például a TinyURL segítségével), ezért túl hosszú lett a bejegyzés. Jó lenne, ha az IE8 végleges változatában a Gyorsítókat már egyéni ízlés szerint lehetne beállítani.
A másik újítás a Web Slices nevet kapta (Webes Szeletek). Ennek az alapelve az rss-csatornához hasonló, a segítségével nyomon követhetjük egy weboldal változásait, anélkül, hogy az adott oldalt be kellene töltenünk a böngészőben. Ezt jelenleg nem tudtam kipróbálni, mert előbb a weboldalakat kell úgy megírni, hogy támogassák ezt a funkciót.
Az Internet Explorer 8 RC1 egyik legfrissebb újítása a kémkedést megelőző modul, amely a weboldalakba épülő parancsokkal elkövetett rosszindulatú támadások ellen nyújt védelmet. Ez a fajta támadás – hivatalos nevén: cross-site scripting – azért alantas, mert a felhasználókat nem terelik hamis weboldalakra (amit a tapasztaltabbak könnyen kiszűrnek, mert más az url). Ehelyett a valódi weboldal biztonsági hibáit kihasználva, JavaScript programok beültetésével lopják el az információkat. Az IE8 azonban letiltja a gyanús JavaScripteket.
Már írtunk az Internet Explorer 8 pornómódjáról, de az RC1-ben ezt egy kicsit átalakították. Az InPrivate Browsing módban a böngésző semmilyen kényes adatot nem ment el, tehát titokban maradnak a jelszavaink, és senki sem tudja meg, hogy milyen weboldalakat látogattunk meg. Most már az InPrivate Brownsingtól függetlenül is bekapcsolható az InPrivate Filtering, amely megakadályozza, hogy a weboldalakt adatot gyűjtsenek a böngészési szokásunkról.
Az Internet Explorer 8 minden korábbi Explorernél jobban igazodik a webes szabványokhoz, ezért a böngészőben a weboldalak egészen máshogyan jelennek meg, mint a régebbi verziókban. A Microsoft ezért építette be az IE8-ba a kompatibilis nézetet (Compatibility View), amely ugyanúgy jeleníti meg a weboldalakat, mint a jelenlegi IE7. Az RC1 újítása, hogy már magától is felismeri a régebbi weboldalakat, és egy szövegbuborék megjelenítésével jelzi, hogy érdemes lehet megpróbálni a Compatibility View használatát.
Az első benyomásom Internet Explorer 8-ról, hogy jól összerakott böngésző, teletömve mindazokkal az extrákkal, amik a rivális böngészőkben, például a Firefoxban és az Operában régóta elérhetőek. E késés miatt kevésbé valószínű, hogy a Microsoft visszahódítja a más böngészőre áttért, azokhoz már hozzászokott internetezőket, de lassulhat a Explorert használók táborának a zsugorodása.