További Szoftver cikkek
Windows operációs rendszeren kívül létezik PC-re más alternatíva is |
A magyar állami hivatalok vezetői, akiknek többnyire fogalmuk sincs arról, hogy számítógépükön milyen rendszer működik, értelemszerűen a Windowst rendelik meg, amikor irodájukat berendezik. Sokan még mindig elhiszik az elvet, amely egy Bill Gates nevű számítógép-zsenit a világ leggazdagabb emberévé tett: ,,A számítógép az egy olyan írógép, amelyikben windózzal lehet írni."
Az ügy nálunk is roppant fontos, hiszen míg az állami hivatalokban a temérdek Windows telepítésére és kétévenkénti frissítésére komoly összegeket fordít a költségvetés, addig az OSS operációs rendszerek beszerzése, fenntartása és frissítése sokkal olcsóbban megoldható. A Linux fejlesztése az interneten történik, ahol a frissített kiadások - a licenszjogok miatt - szintén szabadon hozzáférhetők. Ezzel az eljárással mindenki elkészítheti magának a saját rendszerét, nincs akadálya például, hogy az államigazgatás egy saját verziót állítson elő.
Pénzügyi szempontból szintén kifizetődő a Linux-hoz hasonló szabad szoftverek fejlesztése. A legjobb példa erre a RedHat nevű cég karriertörténete, mely vállalat fő profilként Linux - fejlesztéssel foglalkozik. A cég vezetői felismerték, hogy a Linux hátrányban volt a Windows-zal szemben, amíg nem volt jól átlátható, érthető és könnyen kezelhető grafikus felülete. Megbíztak ezért egy fejlesztőcsapatot, hogy készítsék el a Linux grafikus felületét. Tudták ugyanis, hogy a közérthetőbb verzióból több dobozolt példányt tudnak eladni, és ezzel a termékkel megcélozhatják azokat is, akik nem értenek a program parancssoros/internetes telepítéséhez. Ezek a cégek tulajdonképpen a hordozóeszköz áráért terjesztik a programjaikat, és aránylag magasabb a bevétel a járulékos szolgáltatásokból (leírások, segédletek). A RedHat így elkészült programja (GNOME) szabad szoftver lett. Ez lehetővé tette, hogy széles körben elterjedjen és sokkal több felhasználót toborozzon a Linuxnak, közvetve tehát a RedHat-nek is.
Dr. Fried Miklós, az Informatikai Bizottság elnöke szerint generációváltásra van szükség ahhoz, hogy az emberek köztudatában megjelenjen a szabad operációs rendszerek választásának lehetősége. Kérdésünkre, hogy miért nem ilyen szoftvereket használnak az állami hivatalokban (korábban megírtuk, hogy német közigazgatásban már tervezik a váltást) az elnök azt mondta: azért, mert nem tudnak róla.
A német kormány az Open Source Software-t ajánlja
A Linux fejlesztése az interneten történik |
Otto Schily azután hívta össze a tanácsadó csoportot, hogy februárban hackerek több kereskedelmi szolgáltató, például a Yahoo és az eBay oldalait Distributed Denial of Service (DDos) támadásokkal lebénították. A szakemberek tanácsai szerint az internetfelhasználóknak védekezni kell a támadás olyan formája ellen is, hogy valaki a gépeikre ártó programokat telepít, amelyet harmadik személy elleni támadáshoz használhatnak. Ehhez naprakész vírusirtó programokra, a böngészőprogramok biztonságos beállítására és esetleg tűzfalprogramokra lehet szükség.
A hálózati szolgáltatóknak ügyelniük kell arra, hogy megnehezítsék vagy lehetetlenné tegyék a hálózati címek (IP-számok) hamisítását. Ezen felül a minisztérium ajánlja az OSS programok használatát. Itt ugyanis a kereskedelmi programokkal ellentétben közvetlenül tanulmányozható a forráskód. Ezáltal az alkalmazások gyenge pontjait könnyebb felfedezni, és kijavítani.