További Szoftver cikkek
Ta dáám ta-tádádááádam, tadada támtátá támtádádádádam. Na melyik szám ez? És ki énekli? Melyik lemezen? Hogy van a szövege? Fogalma sincs? Akkor derítse ki a dúdolásfelismerő szájton, a napokban indult Midomin.
Közhasználatú zenefelismerő szoftver eddig is létezett, az angol mobilozók például már egy ideje emelt díjas telefonszámon hívhatják a Shazam.com-ot, odatarthatják a mobilt a hangszóróhoz, aztán sms-ben kapják meg a szám címét és az előadót. A Shazam azonban sem élő koncerten, sem dúdolásra-fütyülésre nem működik. Most viszont itt egy teljesen nyilvános és ingyenes kísérlet, amely tesztjeink szerint a népszerű külföldi slágereket viszonylagos biztonsággal felismeri, akár szöveggel énekli, akár csak dúdolja őket az ember.
Enyém a Beatles, tied a Stones
A fent idézett, idétlen tadázás például nem máshonnan származik, mint Eminem második, The Marshall Mathers című lemezének címadó dalából: "Cause I'm just Marshall Mathers, I'm just a regular guy, I don't know why all the fuss about me." De a szöveg nem is fontos, elég egy mikrofonba hümmögni a dallamot, és a Midomi a kisebb intonációs problémák ellenére gond nélkül felismeri a részletet: azonosítja a számot, az előadót, a lemezt.
Más számokkal nem boldogul ilyen könnyen: a We are the World nagy beleéléssel előadott refrénjére azt hiszi, hogy az Frank Sinatra Strangers in the Night-ja, amikor pedig a Strangers in the Night-tal próbálkozunk, Fiona Apple Paper Bag című számára tippel, de ezt nyugodtan rá lehet kenni a már említett intonációs problémákra.
A New York, New York-ot például már az első sor alapján felismeri, és egyből azonosítja a Mamas and the Papas Dream a Little Dream of Me című klasszikusát, sőt jelzi, hogy ez eredetiben, Louis Armstrongtól is megvan neki. Gond nélkül felismeri Don McLean American Pie-ját, amelyet nemrég Madonna melegített újra, megvan neki a Beatlestől a Yesterday és a Let it Be, a Rolling Stonestól a Paint it Black, hogy csak a legnagyobbakat említsük. Nem boldogul viszont az Abbával és a Deep Purple-lel, az Internacionáléval, a szovjet himnusszal és az Edda Hűtlen című számával, igaz, ezt egyelőre nem is várja tőle senki.
Ez is csak egy áruház
A Midomi alapja a MARS (multimodal adaptive recognition system) nevű hangfelismerő rendszer, amely annyiban különbözik a többi hasonló programtól, hogy a hangminták felismeréséhez több tényezőt - így a hangmagasságot, a tempóváltozást, a szöveget és a szünetek helyét - is figyelembe vesz. (Ezért érdemes nem csak dúdolni, hanem szöveggel énekelni a keresett számot, már ha megvan a szövege.) A Midomi üzemeltetője, az amerikai Melodis kétmillió számot tárol adatbázisában, de a hangmintákat nem feltétlenül ezekhez, hanem a regisztrált felhasználók által már felénekelt darabokhoz hasonlítja.
És hogy mi ebben a jó neki? Ha megvan egy szám, persze bele lehet hallgatni az eredetibe, de meg is lehet vásárolni 1-2 dollárért, így a Midomi alapjában véve mégiscsak egy netes zeneáruház, mint a többi. De amennyivel több a többinél, azért már érdemes kipróbálni.