A Nimda és a Nimda.E bármilyen Messaging Application Programming Interface-t (MAPI) támogató levelezőszoftverből - mint a Microsoft Outlook és Outlook Express - képes kigyűjteni a beérkezett levelek feladóinak címét, és szétküldi magát. A vírus ezenfelül képes a böngésző ideiglenes háttértárjában pihenő honlapokon szereplő címeket is felhasználni.
Az így szétküldött e-mailek feladója nem a fertőzött személy lesz, hanem a vírus által generált címlistán szereplő áldozatok közül valaki. A fertőzött gépeken a Windows/System könyvtárba másolt csrss.exével terjeszti magát a belső hálózaton, míg az e-mailekhez csatolt fájl sample.exe néven fut. Fertőzött szervereken a httpodbc.dll fájl a felelős mindenért.
Nimda-invázió
Az első nyilatkozatokban ártalmatlannak minősített vírus két nap alatt szép karriert futott be, a Symantec a sorozatos bejelentések hatására 2-esről 3-as veszélyűnek minősítette a Nimda.E vírust.
Hozzávetőleg ezzel egyidőben, szerdán jelent meg a W32.Nimda.enc névre keresztelt variáns, amelyet a Norton Antivirus csak az október 31-i frissítéssel tudott beazonosítani.
A legújabb Nimda egy HTML-alapú e-mail segítségével terjed, megnyitásakor automatikusan futtatja a csatolt fájlba telepedett férget, ami a fent említett módszerekkel terjed tovább.