Bár a Microsoft viszonylag lassan terjeszkedett a RealNetworks rovására, a részvényesek nem tudták nem észrevenni, hogy aki felkerült a képzeletbeli redmondi halállistára, arra idővel mindig tutira ráhúzták fekete filccel a keresztet. A vélekedés lekókadó részvényárfolyamban öltött képet.
A kodek marad
A RealNetworks által hétfőn bejelentett Helix Universal Server két jelentős jellemzővel bír: a Real majdnem teljességében nyilvánosságra hozza forráskódját - biztos kivételt képez a tömörítési eljárásukat tartalmazó kodek. A másik húzás, hogy a feltárandó szoftver támogatja a Microsoft tartalomsugárzási technológiáját. A Helix négyszer olyan gyorsan fut Windows környezetben, mint a Microsoft médiaszerver programja, állítja a Real (bármit is jelentsen ez).
A vállalat elmondása szerint a Windows Media támogatás nem lopott Microsoft kódból származik, hanem egy általuk írt programból, amely tökéletesen imitálja a WM kódolást. Ezt egyedülálló módon "tisztaszobában" végzett kódvisszafejtéssel (reverse engineering, fordított tervezés) érték el. Érdekesség, hogy az amerikai törvények szigorúan büntetik a koszos szobában végzett visszatervezést, míg a legális "tisztaszobás" eljárást maga a Microsoft is előszeretettel alkalmazta versenytársai eltiprása során.
Az egyébként kézenfekvő következmény, hogy a Microsoft mindezért bepereli a Realt, a fentebb taglalt módszerek illetve a redmondi óriásvállalat ellen folyó trösztperrel összefüggésben sem valószínű. Az elemzők szerint Gatesék azért sem mennek perre, mert azzal egyszerre több per elbuknásának kockázatát vállalnák.
Előkép
Trösztileg érdekes összefüggés, hogy a Microsoft leszorított Netscape 1998 márciusában szintén forráskódja megnyitása mellett döntött. Korabeli vezérigazgatójuk, John Barksdale akkoriban úgy vélte, hogy a Netscape ezáltal "tehetséges fejlesztők gyakorlatilag kimeríthetetlen tömegéhez" férhet hozzá. A dolog elképesztően lassú és körülményes fejlesztési projektté változott, miközben a Microsoft gyakorlatilag átvette az internetet.
A Real közleménye szerint a forráskódot kilencven napon belül hozzák nyilvánosságra, szakértők szerint remélik, hogy nem a Netscape spirálját követik majd.