További Szoftver cikkek
Bár senki sem várta tőle, mégis sikerült Magyar Bálint oktatási miniszternek beleszuszakolnia az aktuálpolitikát egy számítógépes játék bemutatójába. A miniszter a Pro Libertate!, a Rákóczi-szabadságharcot feldolgozó stratégiai játék sajtótájékoztatóján buzdította arra az újságírókat, hogy a téma iránti esetleges érdektelenséget a "De ki törődik Kovács Pisti hajdúval?" címmel oldják. Hát tessék.
Cum Deo Pro Patria
Bercsényi Tokajnál (1993)
A tematikájában 1703-at, grafikai megoldásaiban 1993-at idéző Pro Libertate! Magyar szerint arra jó, hogy "élményszerűen, játékosan, a diákot résztvevővé téve ismertessen meg történelmi eseményekkel".
"A történelem nem más, mint sok millió apró döntés végeredménye, és ezeket a döntéseket mi magunk hozzuk. A történelem nem szükségszerűségek sorozata, nem előre megírt a történelmi forgatókönyv" - cáfolta Marxot a miniszter, aki az 1848 sikerén felbuzdulva máris 1956-os csapást tervez, igaz, az már "nemzetközi stratégiai játék" lenne, amelyben szerepelne sok minden, "Szueztől kezdve a nagyhatalmakig".
Te is lehetsz Habsburg
A Pro Libertate az 1848-hoz képest mennyiségi és minőségi előrelépést is jelent: az előző játékban csak 15, ebben már 40 percnyi zene van, a különböző egységtípusok másképp néznek ki, és a lejátszható csatákat végre nem mesterséges intelligencia, hanem maga a játékos irányítja. A Huszár Games fejlesztője, Várhegyi Bulcsú a technika demonstrálására íziben neki is eresztett két Károlyi-féle mezei lovast egy osztrák tüzérállásnak - a lovasok álldogáltak egy ideig az ágyúcső előtt, majd gyáván megfutamodtak úgy, hogy maga Károlyi Sándor sem tudta őket jobb belátásra bírni.
"Érdemes a gyalogosokat beküldeni az erdőbe, ott a lovasság nehezebben boldogul" - magyarázta a fejlesztő. A valósághűségen a programozók mellett történészek és földrajztudósok dolgoztak, és a játékot támogatja a a Történelemtanárok Egylete és Hadtörténeti Múzeum; az utóbbi intézmény igazgatója, Lugosi József a bemutatón elmondta, a múzeumban hetente zajlanak pc-s csaták, ő bátran ajánlja majd ezt a játékot, amelyből akár bajnokságot is lehetne rendezni.
Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének elnöke szerint a játék élményszerűsége mellett azért dicséretes, mert a komplex látásmódra hívja fel a diákok figyelmét: a Pro Libertatéban az ember akár lehet Habsburg is. Sőt, aki megunta a kuruckodást-labanckodást, bónuszként lejátszhatja az amerikai függetlenségi háborút. Végül is az is a szabadságról szólt.