Kigúvadt szemekkel figyeli a Microsoft a hekkereket, akik megpróbálják feltörni a Windows Vista másolásvédelmét, de a szoftvercég egyik munkatársa azt állítja, hogy nem céljuk a törési módszerekkel próbálkozó őrült kódbuherátorok vegzálása. Alex Kochis, a Microsoft eredetiségvizsgáló programjának menedzsere azt írja céges blogján, hogy csak a szervezett csalókat akarják megfogni, akik pénzért adnak el eredetinek tűnő Windowst a jóhiszemű vásárlóknak.
Segít a Microsoft
Néhány hete bukkant fel az interneten az új módszer, amely azt használja ki, hogy néhány nagy gyártó számítógépeire aktiválás nélkül is lehet Windowst telepíteni, írja az ausztrál ITNews. Az eljárás az úgynevezett OEM Activation program előnyeit hasznosítja, amelyet a Microsoft azért talált ki, hogy a márkás gépeken a felhasználóknak ne kelljen a termékaktiválással bajlódniuk.
A telepített Windows oprendszerrel eladott márkás számítógépeken általában OEM Activation működik: amikor a felhasználó újratelepíti a rendszert a géphez adott cédéről, a Windows nem igényel aktiválást. Ezt műszakilag úgy oldják meg, hogy a gyártók elhelyeznek egy kódot a számítógép alaplapi BIOS-ában, amelyből a Vista telepítője azonnal látja, hogy ahhoz a géphez kifizették a licencet.
A töréssel bármilyen számítógépbe bele lehet rakni a kódot, így a Windows telepítője azt hiszi, hogy egy licencelt számítógépre pakolják fel éppen. Sajnos a legtutibb módszer – a BIOS átírása – munkaigényes, ráadásul kockázatos, egy apró hiba ugyanis használhatatlanná teheti az alaplapot. Ennél biztonságosabb a BIOS-ban lévő kód emulálása, amikor egy szoftver hatására látja úgy a Vista, hogy licencelt gépre települ. Ez a módszer azonban könnyebben észrevehető, így a Microsoft fel tud lépni ellene. A szoftvercég egyelőre csak figyeli a történéseket, de nem tett semmilyen lépést ez ügyben, mert a törés nem terjedt el széles körben.