Háromdimenziós képek a Napról
Az Amerikai Űrkutatási Hivatal (NASA) hétfőn bemutatta a Napról készült első háromdimenziós fényképeket; a technológia a kutatók reményei szerint a napkitörések előrejelzését is javíthatja.
A STEREO névre keresztelt, tavaly októberben útnak indított két ("iker-") szonda mindegyike egy képrögzítővel van ellátva. Az egyik szonda a Föld előtt halad pályáján, a másik valamivel a bolygó mögött.
A kettő helyzete közötti távolság révén eltérő szögből lehet képeket készíteni a Napról, ahogyan a két szem is a közöttük lévő távolság miatt eltérő képet közvetít az emberi agyba. A képpárok azután egy speciális szemüvegen át térhatású látványt nyújtanak.
Erős napsütésre és abszolút nulla fokra számíthatunk
A két műhold eleinte a Földéhez közeli pályán kering, azután fokozatosan elválnak egymástól, és négy év múlva már a Nap két ellentétes oldalán lesznek. Először 2007 áprilisában kerülnek olyan pozícióba, hogy háromdimenziós képek készülhessenek (Részletek).
A program fő célja, hogy jobban megfigyelhessék az esetenként a földi távközlést és áramellátást is befolyásoló napkitöréseket, és pontosabban előrejelezhető legyen, mikor éri el hatásuk a Földet - hangzott el az újdonságot bemutató sajtótájékoztatón.
A jelenlegi 24 órányiról egy-két órásra szeretnék javítani az előrejelzés pontosságát a térhatású képek segítségével.