A kelet-ázsiai országokban rendkívül rossz a gyógyszerhelyzet: egy 1999-ben Kambodzsában elvégzett felmérés szerint az országban forgalmazott maláriagyógyszerek 60 százaléka vagy lejárt szavatosságú, vagy hatástalan, vagy egyenesen hamisítvány. A Fülöp-szigeteken végzett újabb vizsgálat azt mutatta, hogy a gyógyszertárakban árult összes gyógyszer közül 8 százalék nem volt valódi.
Minden tizedik gyógyszer hamis
A WHO nemzetközi egészségügyi szervezet adatai szerint világszerte az eladásra kínált gyógyszerek 10 százaléka lehet hamisítvány. A brit tanulmányt készítő Paul Newton, az Oxford egyetem orvosi klinikájának munkatársa ehhez annyit fűz hozzá, hogy alapos a gyanú arra, hogy a veszélyes hamis gyógyszerek főleg a fejlődő országokban növelik a halálozási rátát. A hamis szerekkel való élénk illegális kereskedelem gyakran az érintett országok hiányos infrastruktúrájára vezethető vissza.
Nincsenek pontos számok
Az orvosi szerek gyártói gyakran megtagadják a pontos számadatok nyilvánosságra hozatalát, mivel attól tartanak, hogy elveszítenék ügyfeleik gyógyszerekbe vetett bizalmát - véli Newton.
Néhány országban ismert dolog az illegális preparátumok kereskedelme, de a következményeket figyelmen kívül hagyják. A hamis gyógyszerekkel való kereskedelem a szervezett bűnözéssel és a korrupcióval fonódik egybe. Gátlástalan politikusok és szabályok nélkül ténykedő gyógyszercégek is részesei az üzleteknek - állítja a brit tudós.