
Az akciójátékok javítják a látást
További Tudomány cikkek
-
Csak a véletlenen múlt, hogy rátaláltak, de aztán a tudósok szája is tátva maradt
- Megjelentek a helikopterszülők, egy pillanatra sem pihennek
- Természetvédelmi sikertörténet, feltámad egy tengeri faj
- Gyerekzsenik hoztak tudományos megoldásokat a legégetőbb mezőgazdasági klímaproblémákra
- Így mosnak a magyarok, megvan, mit rontunk el
Az egyetem agytudományokkal foglalkozó professzora, Daphne Bavelier egy végzős hallgató, Shawn Green segítségével végezte el a meglepő eredményre vezető kísérletet. A kutatók olyan diákokat vizsgáltak, akik az előző évben nem, vagy alig játszottak videojátékokkal. "Az volt a kísérlet legnehezebb része, hogy ilyen hallgatókat találjunk" – nyilatkozta Green a New Scientistnek. "A kollégiumokban szinte mindenki rendszeresen játszik."
Agytorna shotgunnal
Bavelier és társa a vizsgált alanyokat két csoportra osztotta: az egyik csapatnak az Unreal Tournament nevű akciójátékkal kellett napi néhány órát játszania, a másiknak a jóval kevesebb vizuális figyelmet igénylő Tetrisszel. A két csoporttal a kísérlet előtt és 30 játékórányi idő után is elvégezték ugyanazt a tesztet: a diákoknak egy T betű pozícióját kellett megtalálniuk több szimbólum között.
A tetrisező csoport teszteredményei nem változtak, a lövöldözős játékkal gyakorló diákok azonban 20 százalékkal jobban teljesítették a tesztet, mint a játék előtt. "Az akciójátékok az ember vizuális érzékelő rendszerének határait feszegetik, és az agy ehhez alkalmazkodik" – magyarázza Bavelier a felfedezést. "Javul a térérzékelés, és ez az előny aztán a mindennapi életben is hasznos lehet."
Napi 3x1 óra Quake, étkezés előtt
A professzor szerint az Unreal- és a Quake-sorozathoz hasonló akciójátékok (a játékos szlengben: first person shooterek) bizonyos látásbetegségeket is gyógyíthatnak. Ezek közé tartozik a gyerekkorban jelentkező, "lusta szemnek" is nevezett amblyopia. E betegség jellemzője, hogy az egyik, jobban látó szem elnyomja a másikat, és az agynak a gyengébb szemet kezelő része sem fejlődik rendesen. Bavelier úgy véli, hogy az akciójátékok – különösen fiatal korban – segíthetnek ezen.
