Hova lett a sok víz?
A felfedezést a Mars Odyssey szonda tette, mely február óta gyűjt adatokat a bolygóról. A szonda adatai megerősítették a korábbi feltételezéseket a bolygó hatalmas víztartalékairól. Az új megfigyelések választ adhatnak a tudományos életet már hosszabb ideje foglalkoztató problémák egyikére is.
A tudósok már korábban is találtak arra utaló jeleket, hogy a Mars felszínét valaha óceánok borították, azonban nem találtak választ arra a kérdésre, hogy hova lett a hatalmas vízmennyiség. A szonda mostani mérései alapján a válasz - felszívódott a bolygó felszínét borító laza homok-szikla rétegben. Az Odyssey szonda egy gammasugaras spectrométerrel a Mars felszínének összetételét vizsgálta, külön megjelölve az ott fellelhető hidrogént.
Lenyűgöző víztömeg
Csillagászok véleménye szerint a felszín alatt egy méterrel található hidrogén a fagyott víz jégkristályaiban lelhető fel. Ugyanezzel az eszközzel fedezték fel a hold sarki övezeteinek árnyékos oldalán a jeget. A víz nyomait a Marson más módszerekkel is bizonyította az Odyssey szonda. A kutatókat lenyűgözte a Marson található víz mennyisége - írja a BBC. A tudósok eredetileg legkevesebb egy év alatt gondolták bizonyíthatónak a víz jelenlétét a bolygón, ehhez képest már hetekkel a kutatás megkezdése után bizonyítékkal szolgált a szonda.
A víztömegre a bolygó déli féltekén, a hatvanadik szélességi övétől délre találtak rá, feltételezéseik szerint ugyanez előfordulhat a bolygó északi féltekén is - erre ugyan bizonyítékuk még nincsen. A felfedezés nagyban meghatározhatja a következő szondák landolási helyét, illetve az élet nyomai utáni kutatást is jobban fókuszálhatja. A jég mennyisége alapján végzett számítások szerint ötszáz méter mély óceán boríthatta a bolygó felszínét.