Az általánosan elterjedt nézet szerint a földi élet három-három és fél milliárd évvel ezelőtt alakulhatott ki, széndioxidot feldolgozó, oxigént előállító organizmusoknak köszönhetően. A most felfedezett életformát viszont körülbelül négymilliárd évesre becsülik.
Korallt épít
Az organizmust a Fekete-tenger fenekén fedezték fel, bár az oxigén és a fény hiánya miatt korábban azt feltételezték, hogy itt semmiféle élet nem létezhet. A német kutatók mégis korallokra bukkantak ezen a területen, melyekről később bebizonyosodott, hogy létrejöttük a metánt és szulfátokat feldolgozó mikroorganizmusoknak köszönhető. A Fekete-tenger legmélye egyébként a legnagyobb oxigénmentes terület bolygónkon.
Az üvegházhatás és a tehenek
Az organizmus a német kutatók szerint hasznos lehet a Föld fölösleges metánkészletének feldolgozásában. A metán nagy szerepet játszik az üvegházhatás kialakításában, a felelősök sorában rögtön a második helyen áll a széndioxid mögött. Bár jóval kevesebb van belőle a légtérben, hatása azonban harmincszorosa a széndioxidénak.
A metán a tehenek és a termeszek emésztési folyamatai során képződik, valamint szeméttelepeken, a bomlási folyamat melléktermékeként. A szemétlerakókban képződő metán nagy részét - a világ fejlettebb országaiban legalábbis - összegyűjtik, és hőerőművekben égetik el. A gáz atmoszférába bocsátásának lecsökkentése jelentősen segítheti a globális felmelegedés elleni küzdelmet.
Megeszi a készleteket
Nagy mennyiségű metán található a Föld felszíne alatt, valamint a sarkvidékeken is, jégbe fagyva. Emiatt számottevő a veszélye annak, hogy a Föld melegedésével további gázkészletek szabadulhatnak fel, tovább súlyosbítva a már amúgy is rossz helyzetet. Az oxigén és fény nélkül is életképes mikroorganizmusok segítségével lehetségessé válhat ezeknek a metánkészleteknek a feldolgozása.