Mutáns disznó űrspermából?
Az univerzum meghódítására törő Kína úgy gondolja, hogy érdemes lenne a világűr spermára gyakorolt hatásait vizsgálni. Ennek alárendelve erőforrásaikat a távol-keletiek azt tervezik, hogy egy disznó közreműködésével földkörüli pályára állítanak egy mintát – írta meg a BBC. A Shenzhou VI űrszonda nagyjából negyven grammnyi sertéssperma kíséretében indul útjára, a kilövés októberben várható.
Elszakítva
A sperma egy részét a szonda azon részén helyezik el, ahol az asztronauták is utaznak majd, míg egy másik adagot kitesznek a világűr minden viszontagságának. A túlélő spermák aztán visszatérnek a Földre, majd elemezni kezdik őket. A tudomány egyik nagy kérdése, hogy a minta hogyan reagál az alacsony gravitációra.
A küldetéshez a Rongchang elnevezésű disznófajtát választották, melyet Kína délnyugati tartománya után neveztek el, és híres remek testalkatáról és húsának minőségéről. Mezőgazdasági kutatók remélik, hogy a visszatérő spermával sikerül megtermékenyíteni a disznópetesejteket, a születendő disznókon pedig kimutathatóak lesznek az űrbéli utazás hatásai.
Hódítók
Kína két évvel ezelőtt embert juttatva a világűrbe egy addig kétszemélyes klub harmadik tagja lett. Addig csak Oroszországnak és az Egyesült Államoknak sikerült önerőből kilőni valakit a világűrbe.
Jang Li-vej 2003. októberében 21 és fél órát tartózkodott a világűrben, miközben tizennégyszer kerülte meg a Földet. A mostani szondában a spermán kívül két asztronauta utazik még, a társaság öt vagy hat napon át kering majd a Föld körül.