További Tudomány cikkek
- Vészhelyzeti csúcstalálkozót hívtak össze a kutatók, katasztrofális tengerszint-emelkedésre figyelmeztetnek
- Kiderült, az állva végzett irodai munka semmivel sem egészségesebb, mint ha ülve dolgozunk
- Horror vagy médiahack az első fejátültetés?
- És ön mennyit káromkodik a munkahelyén?
- Vulkánkitörések alakíthatták a Hold túloldalát
A díjkiosztó bizottság
Alfred Nobel
Jelentős vagyonát a dinamit feltalálásával alapozta meg
A fizikai és a kémiai díjakat a Svéd Tudományos Akadémia; az élettani, illetve orvosi díjakat a stockholmi Karolina Intézet; az irodalmi díjat a stockholmi Akadémia; a béke előmozdításáért adandó díjat pedig a Norvég Stortinget (Parlament) tagjaiból választott, öt személyből álló bizottság ítéli oda. Ezeken kívül 1969 óta a közgazdaságtudomány legjelesebbjeinek, az eredeti Nobel-díjjal erkölcsileg és anyagilag egyenértékű, de a svéd állam által alapított Alfred Nobel-emlékdíjat osztanak. A díjjal a szabályok szerint csak élő személyeket tüntetnek ki, de kétszer, Erik Karlfeldt svéd költő és Dag Hammarskjöld volt ENSZ-főtitkár esetében, kivételt tettek. A kialakult gyakorlat szerint a díjak megoszthatók, de legfeljebb három személy között, és nemzetközi szervezetek is megkaphatják.
Döntési procedúra
A fenti intézmények minden ősszel levélben kérnek javaslatot a világ vezető tudósaitól; a javaslatoknak február 1-jéig kell befutniuk, az értékelést szeptemberig végzik el, a döntést októberben hozzák nyilvánosságra. A díjakat Nobel halálának évfordulóján, december 10-én osztják ki, a kitüntetettek egy érmet, egy oklevelet és nem utolsósorban egy nagyobb összegű csekket kapnak. A díj átvétele határidőhöz kötött, ennek elmúlta után csak az érem és az oklevél jár, a pénz nem. A pénzösszeg nagysága a Nobel Alapítvány bevételeinek függvényében évről évre változik.
Miért nincs matematikai Nobel-díj?
Számos feltételezés és mendemonda él a köztudatban arról, miért nem gondolt végrendeletében Nobel a matematikusokra. Az egyik szerint a dinamit-gyáros házvezetőnőjének nem tudta megbocsátani, hogy egy matematikussal szökött el tőle, bár Nobel életrajzában a nélkülözhetetlen alkalmazott romantikus szökéséréről semmi adat nem található. Egy másik verzió szerint szintén nőügy áll a döntés hátterében, Nobelnek ugyanis volt egy harminc évvel fiatalabb bécsi barátnője, Sophie Hess, akit egy ízben félreérthetetlen szituációban kapott rajta egy matematikussal. Állítólag ez késztette arra, hogy a Nobel-díj megalapításakor kihagyja az alapítvány szabályzatából a matematikát.
Nem tudott többet a négy alapműveletnél?
Életútjának tanulmányozói közül néhányan úgy vélik, a matematika annak köszönheti mostoha sorsát, hogy Alfred Nobel soha nem részesült magasabb oktatásban a matematikához pedig egyáltalán nem értett. Rendszeres tanulmányai, amelyeket magánúton folytatott, már 16 éves korában befejeződtek, egyetemre nem járt, kémiai ismereteit egy orosz szerves kémikustól, Zinintől szerezte. A Nobel életútját tanulmányozók szerint matematikai ismeretei nem haladták meg a négy alapműveletet, és biztos, hogy találmányainak kidolgozása sem igényelt többet.
Béke Nobel-díj esélyesek
Noha hivatalosan nem teszik közzé a Nobel-békedíjra jelöltek listáját, azt lehet tudni, hogy köztük van Bill Clinton és a korábbi demokrata elnök Jimmy Carter is. Békedíjra jelölték George Mitchell szenátort is, az északír békefolyamatokban tett erőfeszítéseiért, valamint Martti Ahtisaari korábbi finn elnököt és a volt orosz miniszterelnököt, Viktor Csernomirgyint, mindkettejüket a Balkán békéjének elősegítéséért. A békedíjakat pénteken ítélik oda, az érmeket, az okleveleket és a csekket pedig december 10-én vehetik át a kiválasztottak a svéd királytól Stockholmban.
|