![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
Irwin-rajongók gyilkolják a tüskés rájákat?
További Tudomány cikkek
-
A pamplonai bikafuttatáson derült ki, máshogy mozog a pánikoló tömeg, mint gondolták
- A WHO rákkeltő címkével látná el a szeszes italokat Európában
- A mamahotelért mindenki nagy árat fizet, pedig a spórolásra lett kitalálva
- Itt lehet a megoldás az alkoholizmusra
- Szivárványszínű felhőket észleltek a Mars egén
A krokodilvadászként elhíresült Irwin Ausztrália észak-keleti részén, szeptember negyedikén hajnalban halt meg, miután a mellkasát átszúrta egy tüskés rája. Az állat akkor támadt a tévésztárra, amikor új dokumentumfilmjét forgatta a Nagy Korallzátony nevű természetvédelmi területen, Queensland államban.
Tíz áldozat
A haláleset óta tíz, gyanús körülmények között elpusztult tüskés rája tetemét találták a queenslandi partokon. Az ausztrál rendőrség bűncselekmény miatt indított nyomozást.
Két levágott farkú példányt Brisbane-tól északra fekvő parton, másik nyolcat pedig egy strandon találtak szeptember 11-én, írja a BBC. Wayne Sumpton, a queenslandi halászati hivatal illetékese szerint egyelőre nem tisztázott, hogy a pusztulásnak köze van-e Irwing halálához. A hivatalnok elmondta, még a halászok körében sem gyakori a tüskés ráják farkának eltávolítása. Egyetlen halászról tud, aki véletlenül kifogott egy példányt, és ezzel a módszerrel védekezett a farokcsúcson található mérges tüske ellen.
Irwing nem akarja ezt
Irwing barátja, és alapítványának vezetője, Michael Hornby elítéli az állatok pusztítását. "Tisztázni szeretnénk, hogy elfogadhatatlannak tartjuk, és elutasítjuk a bosszú ilyen formáját. Ez az utolsó dolog, amit Steve akart volna. Remélem mindenki megérti, hogy minden eddiginél jobban kell védenünk a vadvilágot, hiszen Steve is ezért élt" - fogalmazott.
A tüskés rája alapvetően békés állat, nevét a farka végén levő borotvaéles, gyilkos mérget tartalmazó tüskéiről kapta. Ezeket az állat akkor használja, ha úgy érzi, hogy megtámadják, tehát Irwing gyilkosa is védekezni próbált. A Budapesti Állatkert szóvivője korábban az Indexnek elmondta, hogy Irwin esetében szerencsétlen véletlenről beszélhetünk. Hanga Zoltán szerint ha máshol találja el a tüske, valószínűleg túléli az esetet a természetbúvár. Ezekben a vizekben hatalmasra tudnak megnőni a ráják, előfordul, hogy farokkal együtt három méter hosszúak, fesztávolságuk eléri a két métert. Ezeknek a példányoknak már 20-30 centis tüskéik is lehetnek. A tüskékben van méreganyag, viszont ez többnyire nem halálos, csak pokolian fáj. Ekkora tüskék azonban már önmagukban is komoly kockázatot jelentenek, hiszen nem kell pont a szívbe fúródniuk, ha tüdőt érnek, akkor is halálosak lehetnek. Hanga szerint Irwinnek meg volt a kellő rutinja az ilyen helyzetekhez, csak valamilyen előre nem látható véletlen okozhatta a balesetet.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)