További Űrkutatás cikkek
Az űrsikló indítása simán ment a floridai Kennedy Űrközpont 39A kilövőállásáról, és ezzel kezdetét vette az STS-117 kódjelű küldetés legizgalmasabb része. Az Atlantis huszonnyolcadik missziója a tervek szerint 11 napig fog tartani.
Két napelem megy, Suni jön
A legénység még szombaton leellenőrzi az űrsikló hőpajzsának állapotát, majd vasárnap csatlakoznak az űrállomáshoz. Az Atlantis két új napelemet és az ezeket tartó vázelemet szállítja az ISS-re. Az asztronauták a szerkezeteket három űrséta során, hétfőn, szerdán és pénteken rögzítik az űrállomáshoz és kisebb karbantartási munkákat is elvégeznek majd. Az űrsikló jövő héten vasárnap válik le az ISS-ről, majd egy újabb hőpajzsvizsgálatot követően 19-én, kedden érkezik vissza a Földre. A munkálatok roppant feszített tempóban folynak majd, a legénység 7 napig gyakorlatilag megállás nélkül dolgozik, csak utána tarthat nagyobb pihenőt.
Az Atlantis 2006 őszén hosszú szünet után folytatta a Columbia 2003-as tragédiája után leállított űrsiklóprogramot, majd év végén a Discovery is sikeres küldetésben bővítette és korszerűsítette a Nemzetközi Űrállomást. Az új napelemek révén megnőtt az űrállomáson felhasználható elektromos áram mennyisége: az extra energia több tudományos laboratórium és lakófülke áramellátásáról gondoskodott. A NASA terveiben 2010-ig tizennégy-tizenöt újabb küldetés szerepel, aztán az űrsiklóflotta végleg nyugdíjba vonul.
A legénység egyik tagja, Clay Anderson az űrállomáson marad, és helyette a december 9. óta az ISS-en szolgáló Sunita Williams tér vissza a Földre. Ez azt jelenti, hogy az űrben tartózkodás amerikai rekordját Williams nem fogja megdönteni. A csúcstartó így marad Michael Lopez-Alegria, aki idén áprilisban 215 napos eredményével döntötte meg az amerikai rekordot.
Jéggel, sztrájkkal dacolva
Az Atlantis startja azért csúszott az eredeti tervekben szereplő március 15-i dátumhoz képest, mert amikor már kilövőállásban volt, egy jégeső csúnyán elverte az űrsiklót. A vihar után hangárba kellett vontatni az űrrepülőt, és hetekig javították, különösen a külső üzemanyagtartály teteje sérült. Külön megvizsgálták azt is, hogy az Atlantison is megtalálható-e az a kontakthiba, amit korábban az Endeavour űrsiklón fedeztek fel, de nem találtak ilyen problémát.
Nem akadályozta a startot az a sztrájk sem, amit a Kennedy Űrközpont 569 dolgozója tartott egy előnytelen szerződésajánlat miatt. Az űrközpont 17 ezer embernek ad munkát, és tudják pótolni azt a néhány sztrájkolót, akik érintettek voltak az utolsó előkészületekben.