Japán hamarosan Hold körüli pályára állítja első műholdját, amelyet pénteken lőttek fel a Tagenasima űrközpontból. Az angol nevén SELENE, japán nevén Kaguja űrszondát egy H-2A hordozórakéta juttatta ki a világűrbe. Szakemberek szerint az amerikaiak hatvanas-hetvenes évekbeli Apollo-programja óta ez a legjelentősebb Hold-misszió.
A szonda elsősorban a Hold eredetét és fejlődését kutatja majd, és előkészíti a jövőben japán holdraszállást. Megvizsgálja az égitest felszínének összetételét, illetve megméri az elektromágneses és gravitációs teret, így a todósok az eddigieknél is pontosabb és bővebb információkhoz juthatnak majd a Hold egészéről.
Szétszakad
Három részre válik szét a szonda: a keringő főegység 100 kilométeres magasságú poláris pályáról vizsgálja az égitestet. Egy másik egység feladata lesz a Hold gravitációs terének feltérképezése. A harmadik, kisebb szerkezet feladata pedig a mért tudományos adatok Földre továbbítása lesz. Ennek érdekében erősen elnyúlt, 2400 kilométeres magasságot elérő pályára állítják.