Nézze meg a földfelkeltét!
További Űrkutatás cikkek
Újabb képeket küldött vissza a japán Selene a Holdról, írta meg hírek.csillagászat.hu. A poláris körpályán 100 km-es magasságban keringő szonda nagyfelbontású képfelvevő rendszere (HDTV) tíz méteresnél kisebb részleteket is képes elkülöníteni a felszínen.
Ilyen még nem volt
A legfrissebb felvételeken már egy földkeltét láthatunk, méghozzá nagyfelbontású videón, ilyen eddig még nem készült a bolygónkról. Összesen két filmet tett fel a Japán Űrkutatási Ügynökség (JAXA) a honlapjára, a másodikon a Föld épp lenyugszik a Hold látóhatára fölött.
Az első földkeltét még az amerikai Apollo projekt keretében sikerült megörökíteni, de az még nem nagyfelbontású videón volt. A mostani képeken 380 ezer kilométeres távolságból látszik a bolygó, de azt is megjegyzik a JAXA oldalán, hogy ilyen élményben csak a Hold keringő űrhajósnak, szondának lehet része. A kísérő felszínén álló ember sosem látna földfelkeltét, mert a Holdról nézve bolygónk helyzete állandó, mindig ugyanabból a szögből látszik.
A Selene egyébként jó állapotnak örvend, a telemerikus adatok alapján minden műszeregység kifogástalanul működik.
Kína is ott van
A Hold és közvetlen kozmikus környezetének tudományos célú vizsgálata november elején kezdődött. A korábbi tesztképek után nyolcadikán már nagyfelbontású felvételeket közvetített a JAXA szondája a Holdról. A Selene kamerája nagylátószögű és 3,2 megapixeles. A felvételek hasonló felbontásúak, mint a NASA Clementine űrszondája készítette Hold-fotók, tehát a kamera üzemszerű működés közben nagyon jó felbontású, részletekben gazdag felvételeket szolgáltat. Az első fotósorozat az északi sark környékén található Oceanus Procellarum északi részéről készültek, a második ugyanennek a területnek a nyugati részét mutatta be.
A kínaiak is a Holdat akarják megfigyelni. Az október 24-én startolt első kínai Hold-szonda, a Csang-o ji-hao (Holdistennő 1), másfél hete pályára állt a Hold körül, egy hete befejezte fékezési manőverét. Az eszköz várhatóan november végén küldi haza a Hold felszínéről készített első képeket. Az egy évre tervezett küldetés során a Holdistennő 1 feladata többek között az égitest felszínének feltérképezése lesz háromdimenziós