További Űrkutatás cikkek
A gép White Knight nevű hordozórepülőjéhez csatlakoztatva, magyar idő szerint délután négykor szállt fel a Mojave-sivatagból. A gépet ezúttal nem Mike Melvill, hanem Brian Binnie vezette. A hordozóról 16:52-kor, tizennégy kilométer magasságban vált le a gép, begyújtotta hajtóműveit, és nekiindult az űrnek. A repülő a 17:14-kor szállt le.
A SpaceShipOne a tesztrepülések után múlt hét szerdán teljesítette az első éles repülést, bár itt kisebb problémák felléptek: az űrrepülő váratlanul instabillá vált, és körülbelül harmincszor megpördült a tengelye körül, a pilótának ezért le kellett kapcsolnia a főhajtóművet.
Tökéletesítették
Tekintse meg képeinket! |
Kudarcba fulladt próbálkozások
A díj megszerzésére már régóta a SpaceShipOne-gárdának volt a legnagyobb esélye. Augusztusban két másik, a SpaceShipOne melletti rivális próbálkozás is kudarcba fulladt. A Doom és a Quake játékok készítője, John Carmack rakétája lezuhant, az űrjármű darabjait az interneten árusították. Ugyanebben a hónapban a Space Transport Rubicon 1 is megsemmisült. Személyi sérülés egyik esetben sem történt, mert az űrhajók bábukkal repültek.
Október másodikán egy harmadik rivális, a Brian Feeney vezette önkéntes mérnökökből álló da Vinci csoport Wild Fire nevű rakétáját is az űrbe küldték volna, de a kísérletet elhalasztották. A tervek szerint a Wild Fire-t gigantikus léggömbbel juttatnák huszonnégy kilométeres magasságba, és innen lőnék fel az utasszállító kapszulát a világűrbe. Brian Feeney a Space.com-nak ma reggel azt mondta, hogy bármi is lesz Rutan második próbálkozásának eredménye, nem adja föl saját terveit.