További Üzlet cikkek
|
Elemzők szerint az internet, mint az üzlet új eszköze a dotkom-cégek túlélési gyakorlata ellenére él és virul, a tisztán internetes cégeknek azonban - néhány szektort kivéve - nem sok jövőt jósolnak, szerintük a siker titka, megtalálni a helyes arányt az online és az offline üzlet között.
"Kószál a nagy kaszás"
A világ technológiai részvénypiacain kilenc hónapja tartó korrekció legnagyobb áldozatai egyértelműen az internetes cégek. A veszteséglista már jelenleg is tekintélyes, de elemzők szerint még legalább 6-9 hónapig a természetes kiválogatódásnak mutat be áldozatot a szektor. "Hat hónapig a partvonalon üldögélnék, s megvárnám, amíg a halál angyala összegyűjti a holttesteket. Azok a dotkom-vállalatok, amelyekbe érdemes befektetni, ott lesznek félév múlva" - mondta december végén a CNN-nek üdítő cinizmussal egy mérsékelten pesszimista elemző.
|
Bár az internetes részvényeknek már nem nagyon van hova esniük, mivel a piac mára beárazott egy kisebb fajta apokalipszist, bizonyos szempontból a legrosszabb még hátra van: a tőzsdei összeomlás negatív következményei még csak most kezdenek teljes pompájukban kibontakozni.
Azok az induló internetes vállalatok, amelyek a megváltozott tőkepiaci körülmények között nem tudtak pénzt szerezni a megkezdett projektek folytatásához, lehúzták a rolót, a többiek pedig elkezdték csökkenteni költségeiket, és imára kulcsolták kezüket, hogy változzon meg a hangulat, és nyíljanak meg újra a pénzcsapok, vagy legalább jöjjön egy tőkeerős partner.
|
Az Egyesült Államokban a tőzsdére bevezetett internetes vállalatok piaci értéke tavaly több mint 1000 milliárd dollárral csökkent. A mintegy 400 nyilvános internetes társaság részvényárfolyam-alakulását nyomon kísérő Pegasus Research adatbázisában szereplő cégek 35 százalékának árfolyama 2 dollár alatt van, ami hagyományosan azt jelzi, hogy a befektetők lényegében már semmit nem várnak ezektől a papíroktól.
A befektetői kijózanodása nem pusztán a nyereséget csak valamely másik lehetséges világban termelő társaságok részvényárfolyamát küldte padlóra, hanem az internetes blue chipekét is. Bár fennmaradásukban senki nem kételkedik, a Yahoo, az Amazon, az eBay, az AOL árfolyama 70-80 százalékkal csökkent a tavaly februárban és márciusban elért rekordokhoz viszonyítva, s jelenleg valahol az 1999 év eleji, a nagy hosszt messze megelőző szinten tanyázik.
Amikor minden buborékok buborékja kidurrant
Az 1999-ben produkált 85,6 százalékos emelkedés után tavaly év elején szinte senki nem reménykedett abban, hogy a technológiai részvényektől súlyos Nasdaq Composite 2000-ben megismétli előző évi mutatványát. A legtöbb elemző úgy vélte, a piac megérett egy 10-20 százalékos korrekcióra, a pesszimistábbak 50 százalékos visszaesést is elképzelhetőnek tartottak, de az optimisták is csak úgy fogalmaztak, hogy heves ingadozások közepette a piac összességében többet fog emelkedni, mint esni.
|
Az 1999 őszén idult hossz egészen 2000 márciusáig folytatódott. A befektetők akkoriban bizonytalanodtak el tömegesen, amikor a technológiai bika papnője, Abby Joseph Cohen asszony is kételkedni kezdett. Áprilisban azután a tömeglélek labirintusában eltévedt optimistáknak rá kellett döbbenniük, hogy a halhatatlan high-tech bika helyett valamilyen másfajta jószággal van találkájuk.
Az internetes részvénypiac alig egy hónap alatt kegyvesztett lett, szinte minden szektorban legalább 50 százalékkal zuhantak az árfolyamok a korábbi rekordokhoz képest. A mélyrepülés azóta is tart, mivel a dotkom-korrekció egybeesett a technológiai beruházások és az amerikai gazdaság növekedési ütemének vártnál nagyobb mértékű lassulásával.
|
A legnagyobb hatást talán a személyiszámítógép-gyártók és a hálózatépítő hardver- és szoftvercégek figyelmeztetései gyakorolták, de december végére nem maradt olyan szektor a technológiai piacon, amelyet ne rázott volna meg egy vagy két komoly figyelmeztetés.
A brókercégek előrejelzéseit gyűjtő First Call adatai szerint október elején még 27 százalékos átlagos nyereségnövekedést vártak a technológiai vállalatoktól a tavalyi utolsó negyedévre, december végén már csak 14 százalékos konszenzus adódott. Az idei első negyedévben átlagosan 8,4, a másodikban pedig csak 4,3 százalékos nyereségnövekedést várnak éves szinten.
|
A rossz időket sejdítő nagy technológiavásárlók, elsősorban a távközlési szolgáltatók, a bankok, a brókercégek és a kiskereskedők takarékossági okokból - különösen azután, hogy a korábban nagy ütemben fejlesztő internetes vállalatok már nem kényszerítették őket technológiai versengésre - visszafogták a technológiai beruházásaikat, és lassították vagy elhalasztották webes fejlesztéseiket. A távközlési hálózati szektort kivéve azonban még nem számítanak a beruházások éves szintű csökkenésére.
A technológiai beruházások vártnál kisebb ütemű növekedése önmagában is rossz hír, ráadásul kellemetlen következményei lehetnek az "új gazdaság" elméletében. Korábban a teória barátai ugyanis a folyamatos technológiai beruházásoknak köszönhető termelékenységjavulással magyarázták, hogy az amerikai gazdaság - rácáfolva minden hagyományos bölcsességre - növekedési üteméhez nézve megdöbbentően alacsony, 2 százalék körüli inflációval és 4 százalékos munkanélküliséggel üzemel.