Ismét odacsapna az NHH a távközlési cégeknek. A hatóság szerint a telkók indokolatlanul megkülönböztetik a fogyasztókat, ha a határozott idejű előfizetői szerződések felmondását nem indokolt feltételekhez kötik. Ugyanez igaz azoknál a szerződéseknél, amelyekben a feltételek nem arányosak a szerződés teljesítésére fordított költségekkel.
Akciót mindenkinek!
Az NHH szót emelt a feltételek egyoldalú megszabása ellen, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a kedvezményes ajánlatok célja nem lehet a fogyasztó röghöz kötése. A telkók nem akadályozhatják meg, hogy a fogyasztók későbbi kedvezőbb ajánlatokból válogathassanak. Sok adsl-előfizető panaszkodott az Indexnek amiatt, hogy amíg az új ügyfelek számos kedvező ajánlat közül választhatnak, addig a régi ügyfeleket sok esetben kizárják az új akciókból, így nekik többet kell fizetniük ugyanazért a szolgáltatásért. Sok esetben még akkor is, ha egyébként már rég lejárt a hűségnyilatkozatuk.
Nem tiltani akarja az NHH a határozott időre szóló kedvezményes ajánlatokat, de ezek a határozat hatálybalépését követően már nem tartalmazhatnak olyan feltételeket, amelyek korlátozzák a fogyasztók választási szabadságát, illetve nem lehet aránytalan költségekkel akadályozni a változtatást. Az NHH pénteki közleménye szerint a feltételek indokoltságát és arányosságát mindig csak egyedi esetekben tudja megvizsgálni, mivel a kedvezmények és a kötelezettségek a díjcsomagoknál nagyon eltérőek.
Semmi indokoltan díjemelést!
Az öt egykori monopolszolgáltatóra - amelyeket most már csak jelentős piaci erejű szolgáltatóként emlegetünk - további két kötelezettséget is kirótt az NHH. Az Emitelnek, a Hungarotelnek, az Invitelnek, a Magyar Telekomnak és a Monortelnek továbbra is kötelezően biztosítania kell a közvetítőválasztást, és nem szabad indokolatlanul magas díjakat bevezetniük. Ez utóbbi azt jelenti, hogy az érintett szolgáltatóknál az egyszeri bekapcsolási díj, illetve a havi előfizetési díj éves átlagban nem nőhet az adott évben mért fogyasztói áremelkedésnél nagyobb mértékben.
A határozattervezetet az érintettek a Hírközlési Értesítőben való megjelenést követő huszadik napig véleményezhetik. A konzultációt követően a tanács a véglegesített határozatot megküldi az Európai Bizottságnak, és egyetértése esetén a végleges határozatot kihirdeti.