Az EU tagállamai közül Svédország, Finnország, Dánia, Németország és Nagy-Britannia emelkedik ki a mezőnyből. A felmérés alapján Svédország bizonyult a világ leginnovatívabb országának. Szorosan mögötte halad az élmezőnyben a fenti négy uniós ország, valamint Svájc, Izrael, Japán és az Egyesült Államok. Tőlük valamivel leszakadva, de még az EU-átlag fölött van Luxemburg, Izland, Hollandia, Írország, Ausztria, Franciaország, Belgium és Kanada
Mérsékelten innovatív besorolást kapott Ausztrália, Észtország, Szlovénia, Norvégia, a Cseh Köztársaság, Olaszország, Ciprus and Spanyolország. Ezek az országok valamivel az EU-átlag alatt vannak. Magyarország mellett Málta, Litvánia, Görögország, Szlovákia, Lengyelország, Horvátország, Bulgária, Portugália, Lettország és Románia került a hátrányuk ledolgozásán fáradozók csoportjába. Ezen országok innovációs teljesítménye lényegesen az EU-átlag alatti, de Horvátország kivételével valamennyiük osztályzatát javuló tendencia jellemzi. A fentiektől is elmarad a vizsgált országok közül Törökország.
Az Egyesült Államok és az - egységként kezelt, tehát átlagolt - Európai Unió innovációs versengésében továbbra is jelentős az amerikai előny. Az információs és kommunikációs technológiai beruházásokban, a szélessávú internet elterjedésében, az újdonságokba belevágni merészelő kockázati tőke aktivitásában, valamint a szabadalmaztatások számában ugyan mutatkoznak az uniós felzárkózás jelei, de ez a folyamat a legutóbbi időben lelassult.
Magyarországról az értékelés megállapítja, hogy viszonylag jól teljesít a tudásteremtés és az alkalmazási dimenziók terén - e tekintetben csaknem eléri az EU-átlagot. A magyarok EU-átlag felettiek a kutatás-fejlesztésen belüli high-tech részarány, a high-tech szolgáltatásokban és termékelőállításban való foglalkoztatás, valamint a high-tech termékek exportja tekintetében. Az ország elsősorban az innováció és a vállalkozások viszonylatában gyenge: alacsony a kis- és közepes vállakozásokon belüli saját innováció szintje, továbbá a szervezeti újításokat is csekély mértékben alkalmazzák a kis- és közepes méretű vállalkozások.
A felmérést az Európai Bizottság vállalkozási és ipari főigazgatóságának a megbízásából a maastrichti innovációs és technológiai kutatóközpont végezte.