További Üzlet cikkek
Pásztory Tamás, a Matáv vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a Matáv esetében a létszámcsökkentés harminckét százalékos lesz, így nyolcezer fős létszáma két év alatt 2.600 fővel mérséklődik. A leányvállalatok összesen 6.700 fős létszáma 1.150 fővel, azaz 17,3 százalékkal 5.550 főre csökken. A Matáv esetében a létszámleépítés tizenhatmilliárd forint, a leányvállalatok esetében hatmilliárd forint kiadással jár. A létszámleépítésekre több lépcsőben kerül sor: 2005 januárjában 800 fővel, a jövő év első negyedévében újabb 300-400 fővel csökken a létszám, és a folyamat 2006 elején fejeződik be.
Versenyképes átalakítás
|
Straub Elek a létszámleépítést többek között azzal indokolta, hogy a távközlés minden szegmensében erősödik a verseny és folyamatosan bővül a piaci szereplők száma. Az elmúlt évben például a magyarországi vezetékes szolgáltatók száma tizenkettőről tizenhatra nőtt, az internet-szolgáltatóké pedig hetvenháromról nyolcvankilencre emelkedett. Eközben csökkentek a vezetékes és a mobiltelefon-díjak is. A helyi vezetékes hívás átlagos percdíja 2003 decembere és 2004 júliusa között tizenkilenc százalékkal, a távolságiaké pedig öt százalékkal mérséklődött.
Pásztory Tamás elmondta, hogy a létszámcsökkentés a Matáv esetében leginkább az üzemeltetést érinti, és e területen ezer fővel mérséklődik az alkalmazottak száma. Hozzátette, hogy az irányítási és a kiszolgáló területeken szintén nagyobb lesz a csökkentés, mint az alaptevékenységet illetően. A létszámleépítés miatt az egy alkalmazottra jutó vezetékes vonalak száma ötszáz fölé nő, míg Nyugat-Európában jelenleg átlagosan több mint négyszáz vonal jut egy alkalmazottra.
Kiszervezés, nyugdíjazás
A vezérigazgató-helyettes elmondta: céljuk az, hogy a létszámleépítés során nyolcszáz főnél ne legyen nagyobb az egyoldalú elbocsátás. Hozzátette, hogy a 3.750 főt érintő leépítés több variációban valósul meg, így például a könyvelés, a szállítás és az ügyfélkapcsolat-tartás területén a társaság tevékenység-kihelyezést hajt végre. Ez a megoldás mintegy nyolcszáz főt érint. A Matáv csak akkor helyez ki egy tevékenységet, ha az tartósan legalább húsz százalék költségmegtakarítással jár. Ötszáz fő esetében a jelenlegi 8 órás munkaidőt 6 órássá alakítják át, ami ezen alkalmazottak esetében húsz százalékos bércsökkentéssel jár.
A tervek szerint kétszáz embert nyugdíjaznak, és három évi ellátás nyújtásával kialakítanak egy rendelkezési állományt is. Ebbe az állományba azok az 50 év feletti alkalmazottak kerülhetnek, akiknek nincs még elegendő szolgálati idejük ahhoz, hogy nyugdíjba mehessenek. A rendelkezési állományba tartozók három évre elosztva ugyanazt az ellátást kapják, mint amekkora azonnali elbocsátásuk esetén járna nekik. A hasznuk az lesz a konstrukcióból, hogy miközben nem kell dolgozniuk, három évvel meghosszabbodik a szolgálati idejük. A Matáv tervei szerint ötszáz főt helyeznek rendelkezési állományba.
Drága elbocsátás
Az MTI érdeklődésére Pásztory Tamás elmondta, hogy egy fő leépítése mintegy ötmillió forintjába kerül a Matávnak. Hozzátette, Budapesten három, vidéken pedig hét irodát hoznak létre azzal a céllal, hogy segítsen a létszámleépítésbe bekerült dolgozóknak a történtek feldolgozásában, illetve új munkahely találásában.