"Szerintem korrekt az ajánlatunk, a Yahoo-nak meg egyszer el kellene gondolkodnia rajta" - nyiltakozta Bill Gates, miután a Yahoo igazgatótanácsa visszautasította a Microsoft 44,6 milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát azzal az indoklással, hogy az súlyosan alulértékeli a céget. A bejelentés óta a Microsoft részvényárfolyama közel 13 százalékot esett, ezzel maga az ajánlott ár (aminek a felét fizetné készpénzben a Microsoft, a felét a saját részvényeivel) is 41 milliárdra csökkent. Eközben a Yahoo papírjai szárnyalni kezdtek a tőzsdén, másfélszeresére emelkedett az árfolyam, így ma már az ajánlat alig két százalékkal több, mint a Yahoo piaci értéke (a bejelentés napján 60 százalékkal volt magasabb).
Repkednek a milliárdok
A Yahoo időközben tárgyalásokba kezdett a News Corp médiabirodalommal és a Google-lel is, hogy a cég kisebb részeinek eladásával meneküljön ki a teljes felvásárlás alól. Az AP hírügynökség értesülései szerint a News Corp féle üzlet 50 milliárdra értékelné a teljes céget. A Yahoo igazgatótanácsának legutóbbi nyilatkozata részvényenként 40 dolláros árat tartana reálisnak (ez 60 milliárd fölé tenné a cég árát), míg a Microsoft eredeti ajánlata 31 dollárról szólt. Elemzők szerint a Microsoft számára létkérdés a Yahoo keresőjének, óriási látogatottságú portáljának és hirdetéskiszolgáló rendszerének megszerzése, ez ugyanis az utolsó lehetőség, hogy felzárkózzon, vagy akár be is előzzön a Google-lal folytatott konkurenciaharcban. A Gates-nyilatkozat ellenére a szakértők elképzelhetőnek tartják, hogy a Microsoft 35 dollárig felmenjen az ajánlatával.
Senkinek nem jó, ha túl drága
Tovább bonyolítja a dolgot az a fura jelenség, amire a RiskMetrics Group elemzése derített fényt: a Yahoo húsz legnagyobb részvényesének van tulajdonrésze a Microsoftban is, sőt, a top20-ból 17-nek több pénze fekszik a Microsoftban mint a Yahoo-ban. Ezeknek a befektetőknek nem érdeke, hogy a Microsoft irreálisan magas árat fizessen a Yahoo-ért, hiszen minél magasabb az ár, az üzlet annál inkább (ahogyan a példa is mutatja), a Microsoft részvényeinek meggyengülésével és a Yahoo erősödésével járna. Akinek pedig mind a két cégben van pénze, de a Microsoftban több, az összességében rosszul jár, miközben az egyik zsebéből a másikba kerül a pénz.