A HVG szerint már látszik, hogy kinek állt érdekében a montenegrói ügy. A számlázási botrány kirobbanása után az európai terjeszkedésre törekvő AFK Sistema jelezte a Deutche Telekomnak (DT), hogy megvenné a német állam kezében lévő 31,7 százalékos pakettet, vagy a Magyar Telekomban lévő 59,21 százalékos DT-részesedést, amely körülbelül kétmilliárd eurót ér, írta a HVG. Az oroszok abban reménykedtek, hogy a botrány miatt olcsóbban tehetik rá a kezüket a részvényekre. A HVG információi szerint a vételi szándékot Ron Sommer, a DT 2002-ben elbocsátott ex-vezérigazgatója közvetítette a DT felé, és miatta húzódott el a vizsgálat, amely végül Straub Elek elnök-vezérigazgató beáldozásához vezetett.
A HVG információi szerint az alkudozás még nem ért véget, és a németek attól tartanak, hogy a Sistema most azt rángatja majd elő, hogy az MTelekom csoport számos tisztségviselője a rendszerváltás előtt a magyar titkosszolgálatnak és az állambiztonságnak dolgozott, így beosztásánál fogva együttműködött a KGB-vel. Emellett az oroszok azzal is megzsarolhatják a németeket, hogy az MTelekom által nemrég felvásárolt KFKI 1990 előtt részt vett az Egyesült Államok elleni technológiai kémkedésben. Amerikában az ipari kémkedés bűncselekménye nem évül el, és az oroszok arra is játszhatnak, hogy az MTelekom részvényeit emiatt kivezessék a New York-i tőzsdéről.
Elemzők szerint az MTelekom orosz kézbe kerülése a magyar kormány ellenállását váltaná ki, ennek azonban ellentmond, hogy a HVG értesülései szerint az MTelekom elkezdte kiszervezni a nemzetbiztonsági szempontból érzékeny területeket. Az elmúlt három évben ugyanis több fontos projekt, például a magyar állampolgárok személyi adatait és okmányait kezelő rendszer, a kormányzati gerincháló, valamint a rendőrök, tűzoltók és mentők egységes digitális rádiórendszere (EDR) egyaránt az MTelekomhoz került.
Ha a tendereken a rivális pályázók győztek volna, az ország most nem lenne kiszolgáltatott helyzetben, írja a HVG. A gazdasági hetilap szerint - bár eddig az MTelekom cégeinek integrációja volt a cél - elkezdődhet a nemzetbiztonsági szempontból aggályos területek kiszervezése.