További Üzlet cikkek
Lesz .sucks domain-végződés?
Öldöklő küzdelem a .com nevekért |
A túltelített .com-mezőn öldöklő küzdelem folyik egy-egy hangzatosabb névért, illetve azokért a domainekért, amelyek valamelyik nagyobb cég - egyébként már jól bejáratott - márkanevével egyeznek meg. Így aztán nem ritka, hogy a "cybersquatting"-ból (cyber-foglalásból) - vagyis abból, hogy valaki bejegyezteti magát egy "közismert név.com" típusú internet-címen - nagy üzletet lehet csinálni: a multinacionális vállalatok komoly összegeket fizetnek azért, hogy ők birtokolhassák a nevükkel azonos, .com-végződésű webhelyeket.
Az ICANN a napokban fejezte be Kairóban, Egyiptom fővárosában azt a tanácskozását, amelyen többek között a szervezet új vezetéséről, pontosabban annak választási mechanizmusáról döntöttek. Az internet kereskedelmi alkalmazásait felügyelő nemzetközi csoport várhatóan idén májusban, Yokohamában (Japánban) határoz arról, hogy bevezetnek-e új domain-neveket a világhálón.
Az internet őrei |
Az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) egy non-profit szervezet, amely az internet technikai "üzemeltetéséért" felel. Feladataik között szerepel többek között az IP-címek kiosztásának, a domainnév-rendszer karbantartásának és a rootszerver-hálózat felügyeletének megszervezése. A szervezet az amerikai kormánnyal kötött szerződés értelmében alszervezeteken keresztül végzi el a feladatait, ilyen például az IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Az IANA-t az internet kezdeti szakaszában az amerikai kormány pénzelte, folyamatban lévő átszervezése után az internetből élő cégek fogják az anyagi támogatást biztosítani. |
Ezekre azért lenne szükség a Ralph Nader csoport szerint, hogy a nagy cégek véleménye mellett - például AOL.sucks cím alatt - az adott vállalat nézeteitől eltérő álláspontok is nyilvánosságot kapjanak. A Ralph Nader szerint ezek azért is fontos web-helyek lennének, mert az érintett vállalat biztosan nem akar ilyen site-ot fenntartani. (Ugyanakkor érdemes elgondolkodni azon, hogy ezek az óriásvállalatok nem fogják-e felvásárolni azokat a domain-neveket, amelyek esetleg őket bíráló véleményeknek adnak teret.)
Az ICANN egyelőre nem hozta nyilvánosságra az új TLD-változatok listáját, de megígérte, hogy előzetes felülvizsgálat után web-site-ján közzéteszi azokat. A nemzetközi szervezet felkérte albizottságait, hogy a domain-nevekkel kapcsolatos állásfoglalásaikat április 20-ig juttassák el a vezetőséghez. Ezzel párhuzamosan a World Intellectual Property Organization (a szellemi tulajdonnal foglalkozó világszervezet) összeállítja azt a listát, amely az úgynevezett "híres márkaneveket" tartalmazza. Ezeket a jövőben - az új domain-nevek bevezetésekor - nem foglalhatják el a cybersquatterek, fenntartják őket jogos(nak vélt) gazdáiknak, s így az ICANN reményei szerint kiküszöbölhetők lesznek a végeláthatatlan jogi csatározások.