Brutális méreteket ölt az élelmiszer-pazarlás
Harmadával nőhet a kidobott élelmiszer mennyisége 2030-ig. Egy új jelentés szerint 12 év múlva másodpercenként 66 tonna étel fog veszendőbe menni.
2030-ra az évente kidobott élelmiszer mennyisége elérheti a 2,1 milliárd tonnát.
– írja a Boston Consulting Group (BCG) friss tanulmánya.
A szerzők szerint a növekedés aggasztó ütemű, és nincs univerzális megoldás. A kidobott étel mennyisége évi 1,9 százalékkal emelkedhet 2015-től 2030-ig, míg az elvesztett étel dollárban mért értéke 1,8 százalékkal. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szerint
az élelmiszerpazarlás és az ételek kidobása miatt kerül a légkörbe az üvegházhatású gázok 8 százaléka.
A fejlődő országokban a veszteség leginkább a feldolgozás alatt jelentkezik. A fejlett országokban inkább a kiskereskedelemben és a fogyasztóknál, akik gyakran túl sokat szereznek be. Emiatt gyakran kidobják az ételt, vagy meg sem vásárolják, mert – idézzük – nem felel meg az esztétikai követelményeknek, és végül ezért kerül a kukába.
Az ENSZ célja, hogy 2030-ig a kiskereskedelmi és fogyasztói élelemkidobás csökkenjen a felére, de a termelés, szállítás és raktározás vesztesége mérséklődjön. A jelentés szerint erre kevés az esély, ha a kormányok, cégek és fogyasztók nem cselekszenek sürgősen. A szerzők szerint megoldást lehet az ételek környezetvédelmi címkéje, ami tanúsítaná, hogy a gyártó elkötelezett a veszteségcsökkentés mellett, de más eszközökre és állami beavatkozásra is szükség lenne.
(MTI)