Az amerikai hadsereg növeli a csapásmérő fegyverek hatótávolságát
További Tech-Tudomány cikkek
Az Army Futures Command (AFC) az amerikai hadsereg hadiipari fejlesztésekkel kapcsolatos parancsnoksága. A szervezetet a republikánus kormányzat idén július 1-jén alapította. Az AFC fő feladata az eszközpark modernizálása. A fejlesztés fő irányvonalai:
- nagy hatótávolságú precíziós fegyverek fejlesztése;
- új generációs harci járművek tervezése;
- a Future Vertical Lift platform fejlesztése (egy helikoptercsaládról van szó);
- mobil és felderítő hálózat kiépítése a hadseregnek;
- rakétavédelmi rendszerek fejlesztése;
- és a katonák túlélési esélyeinek javítása.
John Mike Murray tábornok, az AFC parancsnoka egy meghallgatáson arról beszélt, hogy a nemrég létrehozott szervezetnél hogyan képzelik el a nagy hatótávolságú precíziós csapásmérő eszközök fejlesztését. A hadsereg fejlesztései közül ez élvezi az elsődleges prioritást.
Taktikai szempontból gyakorlatilag egy kétlépcsős fejlesztési folyamatot hajtunk végre a most használt Paladinon, az M1097-es önjáró lövegen, ami egy új páncéltest. [...] A következő lépés már gyorsan jön. Mi ezt megnövelt hatótávolságú tüzérségi ágyúnak nevezzük. Már végeztünk vele egy tesztlövést, és a lövedék csaknem a mostani hatótávolság kétszeresét tette meg. A célunk, hogy ezt még tovább növeljük.
– mondta Murray.
Amikor a precíziós csapásmérő eszközökről kérdezték, azt mondta, hogy
az eszköz hatótávolsága nagyjából 499 kilométer lesz. A most használt rakétáké 350 kilométer.
A távolabbi terveket illetően Murray azt mondta, hogy
folyamatosan keressük az új lehetőségeket, megkezdtük a hiperszonikus fejlesztéseket, és már foglalkozunk az általunk Strategic Long Range Cannon fejlesztésével, aminek akár több mint 1000 tengeri mérföld [1852 kilométer – a szerk.] lehet a hatótávolsága.
Hogy ezek mikor állhatnak hadrendbe, az még kérdéses. Murray szerint az új, egyszerűsített beszerzési rendszernek köszönhetően öt évvel rövidítették meg a fejlesztés várható idejét. Mint elmondta, a kezdeti becslések még 2025-tel számoltak, de már azt is elképzelhetőnek tartja, hogy 2020-ban megkezdhetik a tesztelést.