27 százalékkal csökkent a rák okozta halálozás az Egyesült Államokban
Az Amerikai Rák Társaság kedden nyilvánosságra hozott jelentése szerint 25 év alatt 27 százalékkal csökkent a rákbetegség miatti halálozások aránya az Egyesült Államokban.
A felmérés az 1991 és 2016 közötti időszakra vonatkozik, és a csökkenés konkrétan azt jelenti, hogy ebben az időszakban 2,6 millióval kevesebb amerikai halt meg rák miatt.
A szakemberek szerint a látványosnak mondott javulásnak alapvetően három magyarázata van:
- a hosszú éveken keresztül tartó erőfeszítések sora a dohányzás visszaszorítására,
- a szűrővizsgálatok
- és ezzel a betegség korai felfedezésének egyre elterjedtebb gyakorlata és az új gyógymódok.
"Ez tényleg jó hír, és kicsit meg is lepett bennünket" - nyilatkozta a CNN-nek Rebecca Siegel, az Amerikai Rák Társaság stratégiai igazgatója és a jelentés egyik összeállítója.
A folyamatos csökkenés ellenére a jelentést összeállító szakemberek azt prognosztizálják, hogy 2019-ben az Egyesült Államokban várhatóan 1,76 millió új pacienst diagnosztizálnak majd rákbetegséggel, és 607 ezer beteg belehal a betegségbe. A férfiak leggyakrabban a tüdőrákkal, a prosztata- és béldaganatokkal vívott küzdelmet veszítik el, a nőknél pedig a tüdő-, a mell-, és a bélrákos megbetegedések válnak végzetessé.
A férfiak esetében 34 százalékos, a nőknél pedig 24 százalékos volt a halálozási arány csökkenése. Az onkológusok szerint ez egyértelműen jelzi a dohányzás visszaszorulását, hiszen a férfiak körében pusztított nagyobb mértékben a nikotin. Ugyanakkor növekedett a mellrákos és a májdaganatos megbetegedések aránya. Ez utóbbit az orvosok kapcsolatba hozzák a nagy súlytöbblettel is, mivel az elhízás szerkezeti változásokat idézhet elő a májban. A kutatók szerint a májrákos megbetegedések 71 százaléka megelőzhető lenne életmód-változtatásokkal. (MTI)